Septolete Apple (cetylpirydyna (chlorek cetylpirydyny)) – pastylki

Co to jest Septolete Apple?

Preparat o działaniu odkażającym stosowany w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.

Co zawiera i jak działa Septolete Apple?

Substancja czynną preparatu jest cetylpirydyna. Cetylpirydyna, czwartorzędowy związek amoniowy, ma działanie odkażające, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Stosowana jest w miejscowym leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, dziąseł i gardła.

Kiedy stosować Septolete Apple?

Preparat wskazany jest w miejscowym leczeniu lekkich zakażeń jamy ustnej i gardła (zapalenie gardła, zapalenie krtani, początkowy okres zapalenia migdałków podniebiennych).

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci do 4. roku życia. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Septolete Apple?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Jeżeli objawy nasilą się lub jeżeli wystąpi wysoka gorączka, nudności, wymioty lub bóle głowy należy skonsultować się z lekarzem. Jeżeli objawy nie ustąpią po 3 dniach stosowania preparatu należy skonsultować się z lekarzem. Ponieważ zawarta w preparacie cetylpirydyna spowalnia proces gojenia się ran, nie należy stosować preparatu jeżeli w jamie ustnej znajdują się otwarte rany lub nadżerki. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ preparat zawiera maltitol, środek słodzący (każda pastylka zawiera ok. 1 g maltitolu), co powinni wziąć pod uwagę chorzy na cukrzycę; ­ preparat nie zawiera cukru; ­ preparat zawiera glicerol, który w dużych dawkach może powodować wystąpienie biegunki i bólu głowy; ­ preparat zawiera mannitol i maltitol, które w dużych dawkach mogą powodować wystąpienie biegunki; ­ preparat zawiera naturalne barwniki, dlatego pastylki mogą tracić kolor po ekspozycji na światło. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie ma danych dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Septolete Apple

Preparat ma postać pastylek do ssania. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i młodzież po 12. roku życia: Ssać 1 pastylkę co 2–3 godziny, nie więcej niż 8 pastylek na dobę. Dzieci 10.–12. roku życia: Ssać 1 pastylkę co 3–4 godziny, nie więcej niż 6 pastylek na dobę. Dzieci 4.–10. roku życia: Ssać 1 pastylkę co 3–4 godziny, nie więcej niż 4 pastylki na dobę. Nie należy stosować preparatu bezpośrednio przed posiłkiem lub w czasie posiłku. Nie stosować z mlekiem. Nie należy stosować preparatu u dzieci do 4. roku życia.

Czy można stosować Septolete Apple w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Podczas stosowania preparatu nie należy spożywać mleka ponieważ zmniejsza ono skuteczność przeciwbakteryjnego działania zawartej w preparacie cetylpirydyny.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Septolete Apple, -Cherry, -Lemon może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Rzadko mogą wystąpić zburzenia żołądkowo-jelitowe takie jak nudności, biegunka. W bardzo rzadkich przypadkach możliwe wystąpienie reakcji nadwrażliwości (wysypka, świąd, obrzęki). W przypadku wystąpienia reakcji nadwrażliwości należy niezwłocznie przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.