Septolete (benzalkonium (chlorek benzalkonium) + olejek eukaliptusowy + olejek miętowy + mentol + tymol) – pastylki

Co to jest Septolete?

Preparat o działaniu odkażającym stosowany w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.

Co zawiera i jak działa Septolete?

Jest to preparat złożony zawierający chlorek benzalkoniowy oraz składniki naturalne: olejek mięty pieprzowej, mentol, olejek eukaliptusowy i tymol. Chlorek banzalkoniowy, czwartorzędowy związek amoniowy, ma działanie odkażające, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Stosowany jest w leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, dziąseł i gardła. Mentol i olejek mięty pieprzowej działają łagodnie znieczulająco i łagodzą ból gardła odczuwalny przy przełykaniu. Olejek eukaliptusowy przyspiesza odkrztuszanie śluzu dzięki czemu ułatwia oddychanie. Tymol ma działanie odkażające i wzmacnia odkażające działanie preparatu.

Kiedy stosować Septolete?

Preparat wskazany jest w celu odkażania i łagodzenia bólu w stanach zapalnych jamy ustnej, dziąseł i gardła oraz w przypadku nieprzyjemnego zapachu z ust.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci do 12. roku życia. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Septolete?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Jeżeli objawy nasilą się oraz jeżeli wystąpi wysoka gorączka, nudności, wymioty lub bóle głowy należy skonsultować się z lekarzem. Jeżeli objawy nie ustąpią po 3 dniach stosowania preparatu należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku przedłużającej się chrypki należy skonsultować się z lekarzem. Jeżeli stwierdzono u Ciebie nietolerancję pewnych cukrów, przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ każda pastylka zawiera 218 mg laktozy, 632 mg sacharozy, 175 mg glukozy i 153 mg sorbitolu, co powinni wziąć pod uwagę chorzy na cukrzycę; ­ preparat zawiera laktozę; osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy, nie powinny stosować tego preparatu; ­ preparat zawiera sacharozę, syrop glukozowy, glukozę i sorbitol; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy lub glukozy, zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy lub niedoborem sacharazy–izomaltazy nie powinny stosować preparatu; ­ preparat zawiera glicerol, który w dużych dawkach może powodować bóle głowy i wystąpienie biegunki. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Septolete

Preparat ma postać pastylek do ssania. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i młodzież po 12. roku życia: Ssać 1 pastylkę co 2–3 godziny, nie więcej niż 8 pastylek na dobę. Nie należy stosować preparatu bezpośrednio przed posiłkiem lub w czasie posiłku. Nie stosować z mlekiem. Nie należy rozgryzać ani połykać pastylek. Nie należy stosować preparatu u dzieci do 12. roku życia.

Czy można stosować Septolete w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie stwierdzono występowania interakcji preparatu z innymi lekami. Podczas stosowania preparatu nie należy spożywać mleka ponieważ zmniejsza ono skuteczność przeciwbakteryjnego działania preparatu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Septolete może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Jeżeli preparat stosowany jest zgodnie z zaleceniami działania niepożądane występują bardzo rzadko. U niektórych osób mogą wystąpić zburzenia żołądkowo-jelitowe spowodowane podrażnieniem błony śluzowej przewodu pokarmowego. W rzadkich przypadkach możliwe wystąpienie reakcji nadwrażliwości (wysypka, świąd, obrzęki). W przypadku wystąpienia reakcji nadwrażliwości należy niezwłocznie przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.