Septolete Plus (benzokaina + cetylpirydyna (chlorek cetylpirydyny)) – pastylki

Co to jest Septolete Plus?

Preparat o działaniu odkażającym i miejscowo znieczulającym, stosowany w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.

Co zawiera i jak działa Septolete Plus?

Jest to preparat złożony zawierający benzokainę, lek miejscowo znieczulający o budowie estrowej oraz cetylpirydynę, lek działający przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Benzokaina hamuje powstawanie i przewodzenie impulsów nerwowych. Działa poprzez blokowanie kanałów sodowych, specjalnych struktur w błonach komórek nerwowych. Zablokowanie przepływu jonów sodu przez błonę komórkową neuronu uniemożliwia jej depolaryzację, a zatem zapoczątkowanie i przewodzenie impulsu nerwowego. Benzokaina działa na zakończenia bólowe i nerwy czuciowe, łagodzi ból gardła i ból związany ze stanem zapalnym jamy ustnej. Cetylpirydyna, czwartorzędowy związek amoniowy, ma działanie odkażające, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Stosowana jest w leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, dziąseł i gardła.

Kiedy stosować Septolete Plus?

Preparat wskazany jest w celu odkażania i łagodzenia bólu w lekkich zakażeniach jamy ustnej i gardła.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inne leki miejscowo znieczulające. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci do 12. roku życia. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Septolete Plus?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Jeżeli objawy nasilają się lub nie ustępują oraz jeżeli wystąpi wysoka gorączka, nudności, wymioty lub bóle głowy należy skonsultować się z lekarzem. Jeżeli stwierdzono u Ciebie nietolerancję pewnych cukrów, przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. Preparat ma działanie odkażające oraz miejscowo znieczulające. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ preparat zawiera maltitol, środek słodzący (każda pastylka zawiera ok. 1 g maltitolu), co powinni wziąć pod uwagę chorzy na cukrzycę ­ preparat nie zawiera cukru (działanie przeciwbakteryjne w środowisku bezcukrowym jest silniejsze) ­ preparat zawiera mannitol i glicerol, które w dużych dawkach mogą powodować wystąpienie biegunki. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie ma danych dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Septolete Plus

Preparat ma postać pastylek do ssania. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i młodzież po 12. roku życia: Ssać 1 pastylkę co 2–3 godziny, nie więcej niż 8 pastylek na dobę. Nie należy stosować preparatu bezpośrednio przed posiłkiem lub w czasie posiłku. Nie stosować z mlekiem. Nie należy stosować preparatu u dzieci do 12. roku życia.

Czy można stosować Septolete Plus w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie stwierdzono występowania interakcji preparatu z innymi lekami. Podczas stosowania preparatu nie należy spożywać mleka ponieważ zmniejsza ono skuteczność przeciwbakteryjnego działania zawartej w preparacie cetylpirydyny.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Septolete Plus może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Jeżeli preparat stosowany jest zgodnie z zaleceniami działania niepożądane występują bardzo rzadko. U niektórych osób mogą wystąpić zburzenia żołądkowo-jelitowe spowodowane podrażnieniem błony śluzowej przewodu pokarmowego. W rzadkich przypadkach możliwe wystąpienie reakcji nadwrażliwości (wysypka, świąd, obrzęki). W przypadku wystąpienia reakcji nadwrażliwości należy niezwłocznie przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.