Septolux (benzydamina) – tabl. do ssania

Co to jest Septolux?

Niesteroidowy lek przeciwzapalny stosowany miejscowo w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.

Co zawiera i jak działa Septolux?

Substancją czynną preparatu jest benzydamina, niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ). Benzydamina, w przeciwieństwie do innych NLPZ, nie hamuje aktywności cyklooksygenazy ani lipooksygenazy (enzymów biorących udział w przemianach lipidów błon komórkowych prowadzących do powstania prostaglandyn lub leukotrienów) i nie powoduje owrzodzeń przewodu pokarmowego. Benzydamina działa miejscowo przeciwzapalnie wywierając ochronny wpływ na naczynia. Ogranicza powstawanie zmian w naczyniach wywołanych przez pobudzone leukocyty, hamuje degranulację i agregację leukocytów. Benzydamina działa także przeciwobrzękowo zmniejszając przepuszczalność włosowatych naczyń krwionośnych. Ponadto wykazuje działanie odkażające (działa na liczne gatunki bakterii i grzybów) oraz miejscowo znieczulające i przeciwbólowe. Zmniejsza odczuwanie bólu towarzyszącego stanom zapalnym. Preparat stosowany jest miejscowo w leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Po zastosowaniu miejscowym benzydamina dobrze się wchłania, osiągając duże stężenie w tkankach objętych procesem zapalnym. Natomiast w minimalnym stopniu wchłania się do krążenia i praktycznie nie wykazuje działania ogólnego.

Kiedy stosować Septolux?

Preparat w postaci aerozolu wskazany jest w leczeniu: · objawów (ból, zaczerwienienie, obrzęk) związanych ze stanem zapalnym jamy ustnej i gardła, tj. w zakażeniach bakteryjnych i wirusowych, zapaleniu krtani; · bólu związanego z zabiegami stomatologicznymi i chirurgicznymi w obrębie jamy ustnej i gardła; · objawów zapalenia błon śluzowych po radioterapii, a także po intubacji. Preparat w postaci tabletek do ssania wskazany jest: · w leczeniu objawów (ból, zaczerwienienie, obrzęk) związanych ze stanem zapalnym jamy ustnej i gardła · w stanach po ekstrakcji zębów.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Preparat w postaci tabletek do ssania jest przeciwwskazany u chorych na fenyloketonurię (ze względu na zawartość aspartamu).

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Septolux?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Jeżeli objawy nie ustąpią lub nasilą się po kilku dniach stosowania preparatu należy skonsultować się z lekarzem. Długotrwałe stosowanie preparatu może spowodować wystąpienie reakcji alergicznej. W przypadku jej wystąpienia należy zaprzestać stosowania preparatu i skonsultować się z lekarzem. Preparat w postaci aerozolu jest przeznaczony do stosowania w jamie ustnej i gardle. Należy chronić oczy przed kontaktem z preparatem. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ preparat w postaci aerozolu zawiera parahydroksybenzoesan metylu, który może powodować reakcje alergiczne; ­ preparat w postaci tabletek do ssania zawiera aspartam, źródło fenyloalaniny; chorzy na fenyloketonurię nie powinni stosować preparatu. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Septolux

Preparat ma postać aerozolu do stosowania w jamie ustnej i w gardle lub tabletek do ssania. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Tabletki należy ssać, nie należy ich rozgryzać ani połykać. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Preparat w postaci aerozolu: Dorośli i młodzież po 12. roku życia: 4–8 dawek 2–6 razy na dobę, nie częściej niż co 1,5–3 godzin. Dzieci 6.–12. roku życia: 4 dawki 2–6 razy na dobę, nie częściej niż co 1,5–3 godzin. Dzieci do 6. roku życia: 1 dawka/4 kg masy ciała, 2–6 razy na dobę, nie częściej niż co 1,5–3 godzin. Nie przekraczać jednorazowo 4 dawek, niezależnie od masy ciała. U chorych w podeszłym wieku nie ma konieczności zmiany dawkowania. Bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować preparatu dłużej niż 7 dni. Przed pierwszym zastosowaniem aerozolu należy nacisnąć głowicę kilka razy w celu napełnienia pompki i uzyskania prawidłowego rozpylania. Preparat w postaci tabletek do ssania: Dorośli: ssać 1 tabletkę 3–4 razy na dobę. U dzieci 6.–12. roku życia, tabletki powinny być stosowany pod nadzorem osoby dorosłej, ze względu na możliwe ryzyko zakrztuszenia. U dzieci po 6. roku życia dawkowanie jak u dorosłych. Nie należy stosować preparatu u dzieci do 6. roku życia. W tej grupie wiekowej może być stosowany preparat w postaci aerozolu. U chorych w podeszłym wieku nie ma konieczności zmiany dawkowania. Bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować preparatu dłużej niż 7 dni.

Czy można stosować Septolux w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Nie ma wystarczających danych dotyczących stosowania preparatu u kobiet w ciąży lub w okresie karmienia piersią. Przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie stwierdzono występowania interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Septolux może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Może wystąpić drętwienie, utrata czucia lub uczucie kłucia w miejscach zastosowania preparatu (reakcja ta ustępuje po krótkim czasie i jest związana z prawidłowym działaniem leku), rzadko uczucie pieczenia błony śluzowej jamy ustnej, bardzo rzadko nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy. Objawy te są zwykle przemijające, ustępują samoistnie po zaprzestaniu stosowania preparatu. Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości. Jeżeli wystąpią powyższe działania niepożądane należy zaprzestać stosowania preparatu i skonsultować się z lekarzem.