Sinecod (butamirat) – krople

Co to jest Sinecod?

Nieopioidowy lek przeciwkaszlowy o działaniu ośrodkowym.

Co zawiera i jak działa Sinecod?

Substancją czynną prepratu jest cytrynian butamiratu. To lek przeciwkaszlowy, który różni się od alkaloidów opioidowych zarówno budową chemiczną, jak i działaniem farmakologicznym. Uważa się, że ma on działanie ośrodkowe, jednak dokładny mechanizm działania nie jest znany. Preparat wykazuje nieswoiste działanie przeciwcholinergiczne i rozszerzające oskrzela, co ułatwia oddychanie. Nie wywołuje przyzwyczajenia ani uzależnienia, ma szeroki indeks terapeutyczny (a więc jest dobrze tolerowany, również przez dzieci).

Kiedy stosować Sinecod?

Preparat jest wskazany w objawowym leczeniu kaszlu różnego pochodzenia.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Sinecod?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat hamuje odruch kaszlu. Należy unikać równoległego stosowania leków wykrztuśnych, ponieważ może to prowadzić do zalegania śluzu w drogach oddechowych, co zwiększa ryzyko skurczu oskrzeli i zakażenia dróg oddechowych. Jeżeli kaszel utrzymuje się dłużej niż kilka dni, należy się skonsultować z lekarzem. Preparat w postaci kropli doustnych może być stosowany u dzieci w wieku od 2 miesięcy życia do 2 lat tylko na zalecenie lekarza. Informacje o dodatkowych składnikach preparatu: Krople i syrop zawierają sorbitol; mogą być stosowane przez chorych na cukrzycę, osoby z dziedziczną nietolerancją fruktozy nie powinny ich stosować. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Sinecod w rzadkich przypadkach może wywoływać senność. W związku z tym należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub wykonywania innych czynności wymagających wzmożonej uwagi (np. obsługiwania maszyn).

Dawkowanie preparatu Sinecod

Preparat ma postać kropli lub syropu do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Krople. Zwykle stosuje się krople 4 razy na dobę. Dzieci. 2. miesiąca życia–1. roku życia. 10 kropli (2,27 mg) 1.–3. roku życia. 15 kropli (3,4 mg) po 3. roku życia. 25 kropli (5,68 mg). Syrop. Dzieci. Zwykle stosuje się syrop 3 razy na dobę. 3.–6. roku życia. 5 ml (7,5 mg) 6.–12. roku życia. 10 ml (15 mg) po 12. rż. 15 ml (22,5 mg). Dorośli. 15 ml (22,5 mg) 4 razy na dobę.

Czy można stosować Sinecod w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Nie należy stosować preparatu w I trymestrze ciąży. Stosowanie preparatu u kobiet w II i III trymestrze ciąży lub w okresie karmienia piersią wyłącznie po konsultacji z lekarzem i tylko na jego wyraźne zalecenie.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. W szczególności skonsultuj się z lekarzem, jeżeli stosujesz którykolwiek z niżej wymienionych leków, ponieważ konieczna może być zmiana dawkowania lub zaprzestanie przyjmowania określonego preparatu. Preparatu nie należy stosować równolegle z lekami wykrztuśnymi, ponieważ może to prowadzić do zalegania śluzu w drogach oddechowych, co zwiększa ryzyko skurczu oskrzeli i zakażenia dróg oddechowych.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Sinecod może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. W rzadkich przypadkach obserwowano: senność, nudności, biegunkę, pokrzywkę.