Sinupret (korzeń goryczki + kwiat pierwiosnka + ziele szczawiu + kwiat bzu czarnego + ziele werbeny) – draż.

Co to jest Sinupret?

Ziołowy preparat złożony stosowany w leczeniu przeziębienia.

Co zawiera i jak działa Sinupret?

Składnikami czynnymi preparatu są: korzeń goryczki, kwiat pierwiosnka z kielichem, ziele szczawiu, kwiat bzu czarnego, ziele werbeny. Preparat ma działanie sekretolityczne (rozrzedzające śluz), oparte na odruchu żołądkowym i przeciwzapalne, przez wpływ na syntezę prostaglandyn (które biorą udział w powstawaniu stanu zapalnego). Redukuje on typowe objawy zapalenia zatok, takie jak ból głowy i spływanie wydzieliny do gardła oraz poprawia wyniki badań radiologicznych zatok szczękowych.

Kiedy stosować Sinupret?

Preparat jest wskazany tradycyjnie do stosowania w przewlekłych i ostrych stanach zapalnych zatok.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu są również: wrzody żołądka i dwunastnicy, nadkwaśność.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Sinupret?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Jeśli pomimo stosowania preparatu objawy utrzymują się powyżej 14 dni lub nawracają, należy skonsultować się z lekarzem. Informacje o dodatkowych składnikach preparatu: Preparat zawiera laktozę i sacharozę; osoby z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy – galaktozy, niedoborem sacharazy – izomaltazy, rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy lub pierwotnym niedoborem laktazy nie powinny go stosować. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Sinupret

Preparat ma postać drażetek do stosowania doustnego lub kropli. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli: 2 drażetki/50 kropli 3 razy na dobę. Dzieci po 6. roku życia: 1 drażetka/25 kropli 3 razy na dobę. W szczególnych przypadkach, po konsultacji z lekarzem, dawkę można zwiększyć dwukrotnie. Tabletki należy połykać w całości, popijając niewielką ilością wody.

Czy można stosować Sinupret w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Stosowanie preparatu u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią jest możliwe tylko w razie zdecydowanej konieczności. Przed zastosowaniem preparatu w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem; ze względu na brak badań nie zaleca się jednak stosowania preparatu podczas ciąży i w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie zaleca się równoległego stosowania innych środków o działaniu wykrztuśnym.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Sinupret może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić: zaburzenia żołądkowo – jelitowe (ból brzucha, nudności), reakcje nadwrażliwości – osutka, rumień, świąd, obrzęk naczynioruchowy, duszność, obrzęk twarzy.