Solaren (wyciąg z kłącza ostryżu balwierskiego (kurkumy)) – płyn doustny

Co to jest Solaren?

Preparat pochodzenia roślinnego, stosowany tradycyjnie w chorobach dróg żółciowych.

Co zawiera i jak działa Solaren?

Preparat zawiera wyciąg płynny z kłącza ostryżu długiego (kurkumy). Substancje zawarte w wyciągu, w tym kurkumina, działają rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, ochronnie na miąższ wątroby oraz zwiększają wydzielanie i przepływ żółci (działanie żółciotwórcze i żółciopędne). Wykazują także działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, mają właściwości przeciwutleniające. Preparat stosowany jest tradycyjnie w niestrawności.

Kiedy stosować Solaren?

Tradycyjnie, preparat jest stosowany doraźnie w niestrawności (wzdęcia, odbijania).

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie stosować jeżeli występuje niedrożność dróg żółciowych lub kamica pęcherzyka żółciowego. Nie należy stosować preparatu u dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Solaren?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Ze względu na zawartość etanolu należy zachować szczególną ostrożność jeżeli preparat jest stosowany u osób uzależnionych od alkoholu, chorych na padaczkę lub z chorobami wątroby. Ze względu na zawartość etanolu oraz brak doświadczenia klinicznego nie należy stosować preparatu u dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat zawiera etanol: 5 ml preparatu tj. 1 łyżeczka zawiera 3,5 ml etanolu co stanowi odpowiednik 70 ml piwa lub 29 ml wina; należy wziąć to pod uwagę zwłaszcza w przypadku stosowania preparatu u osób uzależnionych od alkoholu, z chorobami wątroby lub chorych na padaczkę. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Ze względu na zawartość etanolu preparat może upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn oraz sprawność psychoruchową.

Dawkowanie preparatu Solaren

Preparat ma postać płynu do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli: 5 ml preparatu (1 łyżeczka) w niewielkiej ilości (ok. 1/3 szklanki) wody lub słodkiej herbaty przyjmować 3 razy na dobę. Przed użyciem preparat należy wstrząsnąć.

Czy można stosować Solaren w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Ze względu na zawartość etanolu i brak doświadczenia klinicznego nie należy stosować preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie ma danych dotyczących interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Solaren może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Nie ma danych dotyczących występowania działań niepożądanych.