Solcoseryl (wyciąg z krwi) – pasta do stos. w jamie ustnej

Co to jest Solcoseryl?

Bezbiałkowy wyciąg z krwi cieląt.

Co zawiera i jak działa Solcoseryl?

Substancją czynną preparatu jest bezbiałkowy dializat zawierający liczne składniki o małej masie cząsteczkowej (do 5000 Daltonów) pochodzące z surowicy i komórek krwi cieląt. Posiada on następujące właściwości: · w komórkach z niedoborem wysokoenergetycznych fosforanów zwiększa ich zapasy · zwiększa stopień wykorzystania tlenu oraz nasila transport glukozy w niedotlenionych i pozbawionych rezerw metabolicznych komórkach i tkankach · usprawnia procesy naprawcze i regeneracyjne w tkankach uszkodzonych i/lub mających niewystarczające zasoby składników odżywczych · w przypadku odwracalnie uszkodzonych komórek – zapobiega wtórnym zmianom zwyrodnieniowym i innym zmianom patologicznym oraz zmniejsza ich nasilenie · nasila syntezę kolagenu · stymuluje migrację i proliferację komórek. Preparat chroni tkanki zagrożone niedotlenieniem i/lub brakiem substancji odżywczych. Ułatwia ponowne podjęcie czynności przez komórki uszkodzone w odwracalny sposób, jak również przyspiesza i poprawia jakość procesu gojenia się uszkodzonych tkanek.

Kiedy stosować Solcoseryl?

Preparat jest wskazany do stosowania w następujących przypadkach: bolesne oraz zapalne choroby błony śluzowej jamy ustnej, dziąseł i warg: afty, rozpadliny, opryszczka wargowa, zapalenie dziąseł, zapalenie tkanki przyzębia, zapalenie jamy ustnej bóle uciskowe związane ze stosowaniem protez dentystycznych ból związany z wyrzynaniem zębów mądrości jako opatrunek po zabiegach stomatologicznych (nałożenie koronki, łyżeczkowanie i usunięcie zęba, założenie protez bezpośrednich).

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu, kwas parahydroksybenzoesowy lub jego pochodne. Preparatu nie należy stosować u dzieci.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Solcoseryl?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparatu nie należy podawać do wnętrza ran, które mają być leczone przy użyciu szwów adaptacyjnych głębokich (np. po usunięciu zębów trzonowych i wklinowanych, zębów mądrości, po resekcji wierzchołkowej korzenia zęba). W przypadku ostrego zakażenia w obrębie rany, należy najpierw przeprowadzić odpowiednia leczenie przyczynowe. Informacje o dodatkowych składnikach preparatu: preparat zawiera alkohol cetylowy, może powodować miejscową reakcję skórną, na przykład kontaktowe zapalenie skóry; preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu; może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Solcoseryl

Preparat ma postać pasty do stosowania w jamie ustnej. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Nakładać cienką warstwę pasty na osuszoną uszkodzoną powierzchnię 3–5 razy na dobę. Nie wcierać. Preparat należy stosować aż do momentu ustąpienia objawów. Szczególnie korzystne jest stosowanie preparatu przed snem.

Czy można stosować Solcoseryl w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. W czasie ciąży nie nalezy stosować preparatu, jeśli nie jesto bezwzględnie konieczne. W okresie karmienia piersią preparat może być stosowany po konsultacji z lekarzem, który oceni stosunek korzyści dla matki i ryzyka dla dziecka.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie odnotowano interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Solcoseryl pasta może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Bardzo rzadko mogą wystąpić reakcje alergiczne. W takim przypadku należy zrezygnować ze stosowania preparatu.