Solcoseryl (wyciąg z krwi) – żel

Co to jest Solcoseryl?

Bezbiałkowy wyciąg z krwi cieląt.

Co zawiera i jak działa Solcoseryl?

Substancją czynną preparatu jest bezbiałkowy dializat zawierający liczne składniki o małej masie cząsteczkowej (do 5000 Daltonów) pochodzące z surowicy i komórek krwi cieląt. Posiada on następujące właściwości: · w komórkach z niedoborem wysokoenergetycznych fosforanów zwiększa ich zapasy · zwiększa stopień wykorzystania tlenu oraz nasila transport glukozy w niedotlenionych i pozbawionych rezerw metabolicznych komórkach i tkankach · usprawnia procesy naprawcze i regeneracyjne w tkankach uszkodzonych i/lub mających niewystarczające zasoby składników odżywczych · w przypadku odwracalnie uszkodzonych komórek – zapobiega wtórnym zmianom zwyrodnieniowym i innym zmianom patologicznym oraz zmniejsza ich nasilenie · nasila syntezę kolagenu · stymuluje migrację i proliferację komórek. Preparat chroni tkanki zagrożone niedotlenieniem i/lub brakiem substancji odżywczych. Ułatwia ponowne podjęcie czynności przez komórki uszkodzone w odwracalny sposób, jak również przyspiesza i poprawia jakość procesu gojenia się uszkodzonych tkanek.

Kiedy stosować Solcoseryl?

Preparat jest wskazany do stosowania w leczeniu pomocniczym: małych ran wrzodów pochodzenia żylnego i innych trudno gojacych się ran oparzeń pierwszego i drugiego stopnia, blizn pooparzeniowych odmrożeń zmian troficznych u osób z zarostowymi chorobami tętnic odleżyn miejsc pobrania skóry do przeszczepów, rozległych przeszczepów siatkowych skóry popromiennych uszkodzeń skóry.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu, kwas parahydroksybenzoesowy lub jego pochodne. Preparatu nie należy stosować u dzieci do 12. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Solcoseryl?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. W przypadku ran zakażonych należy skonsultować się z lekarzem. Informacje o dodatkowych składnikach preparatu: preparat zawiera alkohol cetylowy, może powodować miejscową reakcję skórną, na przykład kontaktowe zapalenie skóry; preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu; może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Solcoseryl

Preparat ma postać maści lub żelu do stosowania zewnętrznego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Nanosić cienką warstwę preparatu na oczyszczoną ranę 2 razy na dobę. Maść polecana jest na rany suche, żel – na rany sączące. Zaleca się stosowanie żelu w początkowej fazie gojenia rany, natomiast maści w celu pokrycia nowo powstałego naskórka na brzegu rany.

Czy można stosować Solcoseryl w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. W ciąży i okresie karmienia piersią preparat może być stosowany po konsultacji z lekarzem, który oceni stosunek korzyści dla matki i ryzyka dla dziecka.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie odnotowano interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Solcoseryl może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Bardzo rzadko mogą wystąpić reakcje alergiczne. W takim przypadku należy zrezygnować ze stosowania preparatu.