Strepsils Intensive (flurbiprofen) – tabl. do ssania

Co to jest Strepsils Intensive?

Wskazaniem do stosowania preparatu jest krótkotrwałe objawowe leczenie bólu gardła.

Co zawiera i jak działa Strepsils Intensive?

Preparat zawiera flurbiprofen, należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Fluorowa pochodna ibuprofenu o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Działanie leku polega głównie na hamowaniu enzymów zwanych cyklooksygenazami: COX-1 (odpowiedzialnej za syntezę prostaglandyn spełniających funkcje fizjologiczne) i COX-2 (odpowiedzialnej za syntezę prostaglandyn prozapalnych w miejscu zapalenia). Z przewodu pokarmowego wchłania się szybko.

Kiedy stosować Strepsils Intensive?

Preparat o działaniu przeciwzapalnym stosowany w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest uczulenie na kwas acetylosalicylowy (potocznie nazywany niekiedy aspiryną) lub na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Uczulenie na powyższe leki może objawiać się w postaci napadu astmy, pokrzywki lub nieżytu błony śluzowej nosa. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u osób: ­ z czynną lub przebytą chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, krwawieniem lub perforacją, w tym po zastosowaniu NLPZ w III trymestrze ciąży z ciężką niewydolnością serca.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Strepsils Intensive?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Należy zachować ostrożność w przypadku osób: z astmą oskrzelową z zaburzeniem czynności nerek lub wątroby z ciężką niewydolnością serca z nadciśnieniem tętniczym i obrzękiem związanym ze stosowaniem NLPZ w wywiadzie z zaburzeniami krzepnięcia krwi. Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest większe u osób w wieku podeszłym. W czasie ssania, należy zmieniać położenie tabletki w ustach, aby uniknąć miejscowego podrażnienia. Nie stosować rónolwgle z innymi NLPZ. Informacje o dodatkowych składnikach preparatu: preparat zawiera syrop sacharozowy i syrop glukozowy; osoby z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinny go stosować.

Dawkowanie preparatu Strepsils Intensive

Preparat ma postać pastylek do stosowania doustnego (do ssania). Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: jedna tabletka do ssania co 3 do 6 godzin w razie potrzeby. Maksymalna dawka wynosi 5 tabletek na dobę.

Czy można stosować Strepsils Intensive w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Należy unikać stosowania preparatu w ciąży i zachować ostrożność w trakcie karmienia piersią. Leki hamujące syntezę prostaglandyn mogą powodować zaburzenia płodności u kobiet. Działanie to jest przemijające i ustępuje po zakończeniu terapii.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. W trakcie równoczesnego stosowania doustnych leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryn mogą wystąpić krwawienia. Lek może zwiększać toksyczność metotreksatu, zmniejsza działanie spironolaktonu i innych leków moczopędnych; zwiększa stężenie stosowanych równolegle soli litu. W przypadku równoczesnego stosowania kortykosteroidów zwiększa się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych w przewodzie pokarmowym, często z krwawieniami. Probenecyd i sulfinpirazon przedłużają działanie flurbiprofenu. Alkohol nasila działanie leku. Łączne podawanie z innymi NLPZ może wywołać alergię krzyżową.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Strepsils Intensive może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Bardzo często może wystąpić uczucie gorąca/pieczenia w ustach. Często mogą wystąpić: nudności, biegunka, bóle brzucha, bóle głowy, zawroty głowy, mrowienie w ustach, owrzodzenie błony śluzowej i jamy ustnej, suchość błony śluzowej i jamy ustnej; niezbyt często – niestrawność, wymioty, wzdęcia, wysypka; rzadko – senność, bezsenność, reakcje skórne (włącznie z bardzo rzadko występującym zespołem Stevensa i Johnsona oraz martwicą toksyczną rozpływną naskórka), nadwrażliwość (skurcz oskrzeli, duszność, gorączka, wstrząs anafilaktyczny), krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenie i perforacja, niewydolność wątroby (włącznie z zapaleniem wątroby i żółtaczką), zaburzenia czynności nerek (włącznie z śródmiąższowym zapaleniem nerek, zespołem nerczycowym oraz uszkodzeniem nerek), reakcje hematologiczne (włącznie z anemią, przedłużonym czasem krwawienia oraz bardzo rzadko małopłytkowością, neutropenią, agranulocytozą, anemią aplastyczną oraz anemią hemolityczną). W związku z leczeniem NLPZ zgłaszano obrzęk, nadciśnienie i uszkodzenie mięśnia sercowego.