Structum (kwas chondroitynosiarkowy (sól sodowa kwasu chondroitynosiarkowego)) – kaps.

Co to jest Structum?

Preparat wywiera korzystny wpływ na chrząstkę, co przyczynia się do łagodzenia objawów choroby zwyrodnieniowej stawów.

Co zawiera i jak działa Structum?

Substancją czynną preparatu jest sól kwasu chondroitynosiarkowego (chondroitynosiarczan sodu). Kwas chondroitynosiarkowy należy to grupy związków chemicznych zwanych glikozaminoglikanami, które w połączeniu z białkami tworzą tzw. proteoglikany. Proteoglikany są ważnym składnikiem tkanki łącznej, w tym tkanki chrzęstnej, nadając jej odpowiednie właściwości mechaniczne. Preparat hamuje aktywność enzymów litycznych w obrębie chrząstki i pobudza biosyntezę proteoglikanów, co może spowalniać bądź wstrzymywać procesy degeneracji chrząstki. Po doustnym przyjęciu chondroitynosiarczan sodu jest szybko wchłaniany. Maksymalne stężenie we krwi uzyskiwane jest w ciągu około 30 minut po podaniu.

Kiedy stosować Structum?

Preparat jest wskazany w leczeniu uzupełniającym choroby zwyrodnieniowej stawów.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Structum?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Nie zaleca się stosowania preparatu u osób ze skłonnościami do reakcji alergicznych. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie ma danych dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Structum

Preparat ma postać kapsułek do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i młodzież po 18. roku życia: zwykle stosuje się 500 mg (1 kapsułka) 2 razy na dobę. Sposób stosowania: Preparat przeznaczony jest do stosowania doustnego. Kapsułki należy połykać w całości popijając dużą ilością wody.

Czy można stosować Structum w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Ze względu na brak danych nie należy stosować preparatu u kobiet w okresie ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Dotychczas nie stwierdzono interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Structum może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Rzadko mogą wystąpić: biegunka, nudności lub wymioty, zawroty głowy. Mogą wystąpić reakcje skórne: rumień, pokrzywka, zapalenie skóry, wysypka, świąd, obrzęk.