Sylivit (sylimaryna (mieszanina sylibiny, sylidiaminy, sylikrystyny) + witaminy) – tabl. powl.

Co to jest Sylivit?

Preparat pochodzenia roślinnego, stosowany tradycyjnie w chorobach wątroby.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Sylivit?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. W przypadku wystąpienia objawów żółtaczki (żółty kolor skóry, zażółcenia gałki ocznej) należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Nie należy stosować preparatu w leczeniu ostrych zatruć. W okresie leczenia oraz po jego zakończeniu należy unikać spożywania substancji działających toksycznie na wątrobę (np. niektóre leki, alkohol). Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat zawiera laktozę; osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy przed zastosowaniem preparatu powinny skonsultować się z lekarzem. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Sylivit

Preparat ma postać tabletek powlekanych. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i młodzież po 12. roku życia: 1 tabletka 3 razy na dobę, po posiłkach; preparat wymaga systematycznego stosowania przez okres 2.–4. tygodni, niekiedy do 6. miesięcy (okres stosowania preparatu należy ustalić z lekarzem).

Czy można stosować Sylivit w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w tych okresach.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Dotychczas nie stwierdzono interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Sylivit może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Niekiedy mogą wystąpić łagodne zaburzenia żołądkowo-jelitowe, biegunka.