Tabex (cytyzyna) – tabl. powl.

Co to jest Tabex?

Preparat stosowany w leczeniu uzależnienia od nikotyny.

Kiedy stosować Tabex?

Preparat jest wskazany do stosowania w leczeniu uzależnienia od nikotyny. Jego stosowanie pozwala na uzyskanie stopniowego zmniejszenia zależności organizmu od nikotyny i odzwyczajenie od palenia tytoniu bez objawów odstawienia nikotyny. Końcowym celem stosowania preparatu jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest również: niestabilna dławica piersiowa przebyty niedawno zawał serca klinicznie istotne zaburzenia rytmu serca niedawno przebyty udar mózgu. Preparatu nie należy stosować w czasie ciąży i okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Tabex?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat powinny stosować tylko osoby z poważnym zamiarem odzwyczajenia się od palenia tytoniu; przyjmowanie preparatu i kontynuacja palenia tytoniu może doprowadzić do wzmożenia działań niepożądanych nikotyny. Należy zachować ostrożność w następujących przypadkach: choroba niedokrwienna serca niewydolność serca nadciśnienie tętnicze guz chromochłonny nadnerczy miażdżyca tętnic i inne choroby naczyń obwodowych choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy choroba refluksowa przełyku nadczynność tarczycy cukrzyca niektóre postacie schizofrenii niewydolność nerek i wątroby. Ze względu na ograniczone doświadczenie kliniczne, nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci poniżej 18. roku życia i osób w podeszłym wieku powyżej 65. roku życia. Informacje o dodatkowych składnikach preparatu: preparat zawiera laktozę; nie powinien być stosowany przez osoby z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, pierwotnym niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Dawkowanie preparatu Tabex

Preparat ma postać tabletek powlekanych do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Jedno opakowanie preparatu (100 tabletek) wystarcza na pełną kurację. Czas leczenia wynosi 25 dni. Preparat należy przyjmować doustnie z odpowiednią ilością wody zgodnie z następującym schematem: Od 1. do 3. dnia należy przyjmować 1 tabletkę co 2 godziny (6 tabletek na dobę). Od 4. do 12. dnia należy przyjmować 1 tabletkę co 2,5 godziny (5 tabletek na dobę). Od 13. do 16. dnia należy przyjmować 1 tabletkę co 3 godziny (4 tabletki na dobę). Od 17. do 20. dnia należy przyjmować 1 tabletkę co 5 godzin (3 tabletki na dobę). Od 21. do 25. dnia należy przyjmować 1-2 tabletki na dobę. Osoba paląca powinna definitywnie zrezygnować z palenia, najpóźniej 5. dnia po rozpoczęciu leczenia. Osoba, która zrezygnowała z palenia, w żadnym przypadku nie może pozwolić sobie na zapalenie nawet jednego papierosa. Od tego zależy trwałość uzyskanego wyniku leczenia. Jeżeli rezultat terapii jest niezadowalający, należy przerwać leczenie; po upływie 2 do 3 miesięcy można rozpocząć je ponownie.

Czy można stosować Tabex w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Stosowanie preparatu w ciąży i okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. W szczególności skonsultuj się z lekarzem, jeżeli stosujesz którykolwiek z niżej wymienionych leków, ponieważ konieczna może być zmiana dawkowania lub zaprzestanie przyjmowania określonego preparatu. Nie należy stosować preparatu równolegle z lekami przeciwgruźliczymi. Brak danych na temat innych interkacji preparatu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Tabex może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąić: męczliwość, złe samopoczucie, zmęczenie, łzawienie, przyspieszenie lub spowolnienie akcji serca, wzrost ciśnienia tętniczego, ból głowy, zawroty głowy, uczucie ciężkości głowy, rozdrażnienie, zaburzenia snu (bezsenność, senność, ospałość, dziwne sny, koszmary), zmiany nastroju, lęk, trudności w koncentracji, obniżenie popędu płciowego, suchość w jamie ustnej, bóle brzucha, nudności, wymioty, zmiana smaku, zaparcie, biegunka, wzdęcia, pieczenie języka, zgaga, nadmierne ślinienie, zmiana apetytu, przyrost masy ciała, duszność, wzmożone odkrztuszanie, bóle mięśniowe, wysypka, zwiększona potliwość, wzrost aktywności transaminaz.