Taninal (tanina (białczan taniny)) – tabl.

Co to jest Taninal?

Stosowany tradycyjnie preparat o działaniu przeciwbiegunkowym.

Co zawiera i jak działa Taninal?

Substancją czynną preparatu jest białczan taniny, tj. połączenie taniny z białkiem albuminą. Tanina zaliczana jest do grupy związków zwanych garbnikami. Dzięki połączeniu z białkiem garbniki uwalniane są dopiero w jelicie cienkim, a preparat nie wywiera działania drażniącego na błonę śluzową żołądka. Uwolniona tanina wykazuje w jelicie działanie ściągające, przeciwzapalne oraz bakteriostatyczne, działa przeciwbiegunkowo wiążąc toksyny bakteryjne. Ponadto, hamuje drobne krwawienia z uszkodzonych naczyń włosowatych śluzówki jelit.

Kiedy stosować Taninal?

Tradycyjnie preparat stosuje się w leczeniu biegunki oraz w przypadku zatruć pokarmowych.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie stosować preparatu równocześnie z innymi lekami. Nie stosować u dzieci do 4. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Taninal?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. U chorych z biegunką, zwłaszcza u dzieci, może dojść do szybko postępującej utraty płynów oraz elektrolitów; należy zadbać o odpowiednie nawodnienie chorego, uzupełnienie płynów i elektrolitów. Jeżeli objawy nie ustąpią lub nie ulegną poprawie w ciągu 2–3 dni stosowania preparatu u dorosłych lub po 1 dniu stosowania preparatu u dzieci, a także jeżeli objawy nasilą się należy skonsultować się z lekarzem. Konieczne jest ustalenie przyczyny biegunki i podjęcie odpowiedniego leczenia. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Taninal

Preparat ma postać tabletek do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli: 1–2 tabletek 3 razy na dobę. Dzieci po 4. roku życia: 0,5–1 tabletki 2–3 razy na dobę. Nie stosować u dzieci do 4. roku życia. Preparat należy przyjmować pomiędzy posiłkami. Stosować do czasu ustąpienia objawów. Jeżeli objawy nie ustąpią lub nie ulegną poprawie w ciągu 2–3 dni stosowania preparatu u dorosłych lub po 1 dniu stosowania preparatu u dzieci, a także jeżeli objawy nasilą się należy skonsultować się z lekarzem.

Czy można stosować Taninal w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Przed zastosowaniem preparatu w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Ze względu na swoje właściwości preparat może zaburzać wchłanianie innych leków. Nie stosować równocześnie z innymi lekami. Pomiędzy przyjęciem preparatu a przyjęciem innych leków powinny upłynąć co najmniej 2 godziny.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Taninal może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Rzadko mogą wystąpić objawy podrażnienia żołądka (nudności, wymioty). W przypadku wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych należy skonsultować się z lekarzem.