Tantum Rosa (benzydamina) – proszek do sporz. roztworu do irygacji

Co to jest Tantum Rosa?

Niesteroidowy lek przeciwzapalny stosowany miejscowo w stanach zapalnych w ginekologii.

Co zawiera i jak działa Tantum Rosa?

Substancją czynną preparatu jest benzydamina, niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ). Benzydamina, w przeciwieństwie do innych NLPZ, nie hamuje aktywności cyklooksygenazy ani lipooksygenazy (enzymów biorących udział w przemianach lipidów błon komórkowych prowadzących do powstania prostaglandyn lub leukotrienów) i nie powoduje owrzodzeń przewodu pokarmowego. Benzydamina działa miejscowo przeciwzapalnie wywierając ochronny wpływ na naczynia. Ogranicza powstawanie zmian w naczyniach wywołanych przez pobudzone leukocyty, hamuje degranulację i agregację leukocytów. Benzydamina działa także przeciwobrzękowo zmniejszając przepuszczalność włosowatych naczyń krwionośnych. Ponadto wykazuje działanie odkażające (działa na liczne gatunki bakterii i grzybów) oraz miejscowo znieczulające i przeciwbólowe. Zmniejsza odczuwanie bólu towarzyszącego stanom zapalnym. Po zastosowaniu miejscowym benzydamina dobrze się wchłania, osiągając duże stężenie w tkankach objętych procesem zapalnym. Natomiast w minimalnym stopniu wchłania się do krążenia i praktycznie nie wykazuje działania ogólnego.

Kiedy stosować Tantum Rosa?

Preparat jest wskazany w leczeniu dolegliwości i objawów (ból, pieczenie, świąd, zaczerwienienie, obrzęk): · w przebiegu zapaleniu sromu i pochwy · w zapaleniu szyjki macicy różnego pochodzenia, również po chemio- i radioterapii · w proffilaktyce zakażeń przed i po zabiegach chirurgicznych w ginekologii · w okresie połogu.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Tantum Rosa?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Jeżeli objawy nie ustąpią lub nasilą się po kilku dniach stosowania preparatu należy skonsultować się z lekarzem. Stosowanie preparatu, zwłaszcza długotrwałe, może spowodować wystąpienie reakcji alergicznej. W przypadku jej wystąpienia należy zaprzestać stosowania preparatu i skonsultować się z lekarzem. Preparat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania dopochwowego lub na błony śluzowe zewnętrznych narządów płciowych. Nie należy go stosować doustnie. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Tantum Rosa

Preparat ma postać proszku do przygotowania roztworu do irygacji. Stosowany jest dopochwowo. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Zawartość 1 saszetki należy rozpuścić w 0,5 litra przegotowanej wody. W połogu: stosować zewnętrznie do przemywania krocza 1–2 razy na dobę. W pozostałych wskazaniach: zwykle należy płukać pochwę 1–2 razy na dobę. Aby osiągnąć efekt terapeutyczny, należy stosować preparat co najmniej przez okres 3 dni. Bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować preparatu dłużej niż 7 dni.

Czy można stosować Tantum Rosa w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Nie ma wystarczających danych dotyczących stosowania preparatu u kobiet w ciąży lub w okresie karmienia piersią. Przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie stwierdzono występowania interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Tantum Rosa może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Może wystąpić uczucie pieczenia błony śluzowej pochwy, skórne reakcje nadwrażliwości na światło (wysypka), pokrzywka. Miejscowe działania niepożądane są zwykle przemijające, ustępują samoistnie i rzadko wymagają dodatkowego leczenia.