Tantum Verde (benzydamina) – aerozol do stos. w jamie ustnej i gardle

Co to jest Tantum Verde?

Niesteroidowy lek przeciwzapalny stosowany miejscowo w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.

Co zawiera i jak działa Tantum Verde?

Substancją czynną preparatu jest benzydamina, niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ). Benzydamina, w przeciwieństwie do innych NLPZ, nie hamuje aktywności cyklooksygenazy ani lipooksygenazy (enzymów biorących udział w przemianach lipidów błon komórkowych prowadzących do powstania prostaglandyn lub leukotrienów) i nie powoduje owrzodzeń przewodu pokarmowego. Benzydamina działa miejscowo przeciwzapalnie wywierając ochronny wpływ na naczynia. Ogranicza powstawanie zmian w naczyniach wywołanych przez pobudzone leukocyty, hamuje degranulację i agregację leukocytów. Benzydamina działa także przeciwobrzękowo zmniejszając przepuszczalność włosowatych naczyń krwionośnych. Ponadto wykazuje działanie odkażające (działa na liczne gatunki bakterii i grzybów) oraz miejscowo znieczulające i przeciwbólowe. Zmniejsza odczuwanie bólu towarzyszącego stanom zapalnym. Preparat stosowany jest miejscowo w leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Po zastosowaniu miejscowym benzydamina dobrze się wchłania, osiągając duże stężenie w tkankach objętych procesem zapalnym. Natomiast w minimalnym stopniu wchłania się do krążenia i praktycznie nie wykazuje działania ogólnego.

Kiedy stosować Tantum Verde?

Preparat wskazany w leczeniu objawów (ból, zaczerwienienie, obrzęk) związanych ze stanem zapalnym jamy ustnej i gardła, tj. w zakażeniach bakteryjnych i wirusowych, zapaleniu błon śluzowych po radioterapii, w stanach po zabiegach operacyjnych w stomatologii i laryngologii, a także po intubacji.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Tantum Verde?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Jeżeli objawy nie ustąpią lub nasilą się po 7 dniach stosowania preparatu należy skonsultować się z lekarzem. Preparat jest przeznaczony do stosowania w jamie ustnej i gardle. Preparat w postaci aerozolu zalecany jest szczególnie dla osób, które mają trudności z płukaniem jamy ustnej i gardła. Należy chronić oczy przed kontaktem z preparatem. Stosowanie preparatu, zwłaszcza długotrwałe, może spowodować wystąpienie reakcji alergicznej. W przypadku jej wystąpienia należy zaprzestać stosowania preparatu i skonsultować się z lekarzem. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, który może powodować reakcje alergiczne. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Tantum Verde

Preparat ma postać aerozolu do stosowania w jamie ustnej i w gardle lub płynu do płukania jamy ustnej i gardła. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Preparat w postaci aerozolu: Dorośli i młodzież po 12. roku życia: 4–8 dawek 2–6 razy na dobę. Dzieci 6.–12. roku życia: 4 dawki 2–6 razy na dobę. Dzieci do 6. roku życia: 1 dawka/4 kg masy ciała, 2–6 razy na dobę. Nie przekraczać jednorazowo 4 dawek, niezależnie od masy ciała. Bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować preparatu dłużej niż 7 dni. Przed pierwszym zastosowaniem aerozolu należy nacisnąć głowicę kilka razy w celu napełnienia pompki i uzyskania prawidłowego rozpylania. Preparat w postaci płynu do płukania jamy ustnej i gardła: Jednorazowo należy zastosować ok. 15 ml (1 łyżka stołowa) preparatu nierozcieńczonego lub rozcieńczonego niewielką ilością wody i płukać jamę ustną oraz gardło przez 20–30 s. Stosować 2–3 razy na dobę. Bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować preparatu dłużej niż 7 dni. Nie zaleca się stosowania roztworu u osób, które mają trudności z prawidłowym płukaniem jamy ustnej i gardła.

Czy można stosować Tantum Verde w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Nie ma wystarczających danych dotyczących stosowania preparatu u kobiet w ciąży lub w okresie karmienia piersią. Przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie stwierdzono występowania interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Tantum Verde może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Może wystąpić drętwienie lub utrata czucia w miejscach zastosowania preparatu, uczucie pieczenia błony śluzowej jamy ustnej, suchość w jamie ustnej, nudności, wymioty, zawroty i bóle głowy, wysypka, reakcje nadwrażliwości, reakcje anafilaktyczne. Miejscowe działania niepożądane są zwykle przemijające, ustępują samoistnie i rzadko wymagają dodatkowego leczenia. Preparat wchłania się w niewielkiej ilości do krążenia, ogólne działania niepożądane (takie jak: nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy) występują bardzo rzadko.