Tantum Verde smak eukaliptusowy (benzydamina) – pastylki twarde

Co to jest Tantum Verde smak eukaliptusowy?

Niesteroidowy lek przeciwzapalny stosowany miejscowo w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.

Co zawiera i jak działa Tantum Verde smak eukaliptusowy?

Substancją czynną preparatu jest benzydamina, niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ). Benzydamina, w przeciwieństwie do innych NLPZ, nie hamuje aktywności cyklooksygenazy ani lipooksygenazy (enzymów biorących udział w przemianach lipidów błon komórkowych prowadzących do powstania prostaglandyn lub leukotrienów) i nie powoduje owrzodzeń przewodu pokarmowego. Benzydamina działa miejscowo przeciwzapalnie wywierając ochronny wpływ na naczynia. Ogranicza powstawanie zmian w naczyniach wywołanych przez pobudzone leukocyty, hamuje degranulację i agregację leukocytów. Benzydamina działa także przeciwobrzękowo zmniejszając przepuszczalność włosowatych naczyń krwionośnych. Ponadto wykazuje działanie odkażające (działa na liczne gatunki bakterii i grzybów) oraz miejscowo znieczulające i przeciwbólowe. Zmniejsza odczuwanie bólu towarzyszącego stanom zapalnym. Preparat stosowany jest miejscowo w leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Po zastosowaniu miejscowym benzydamina dobrze się wchłania, osiągając duże stężenie w tkankach objętych procesem zapalnym. Natomiast w minimalnym stopniu wchłania się do krążenia i praktycznie nie wykazuje działania ogólnego.

Kiedy stosować Tantum Verde smak eukaliptusowy?

Preparat wskazany w leczeniu dolegliwości i objawów (ból, zaczerwienienie, obrzęk) związanych ze stanem zapalnym jamy ustnej i gardła.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Preparat jest przeciwwskazany u chorych na fenyloketonurię (ze względu na zawartość aspartamu).

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Tantum Verde smak eukaliptusowy?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Jeżeli objawy nie ustąpią lub nasilą się po 3 dniach stosowania preparatu należy skonsultować się z lekarzem. Nie należy stosować preparatu u osób z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy (popularnie nazywany niekiedy aspiryną) lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Należy zachować ostrożność, jeżeli preparat stosowany jest przez chorych na astmę, ponieważ jego stosowanie związane jest z ryzykiem wystąpienia skurczu oskrzeli. Preparat nie zawiera cukru; jako środek słodzący zawiera aspartam. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ preparat zawiera aspartam, źródło fenyloalaniny; chorzy na fenyloketonurię nie powinni stosować preparatu; ­ preparat zawiera izomalt; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy nie powinny stosować preparatu. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Tantum Verde smak eukaliptusowy

Preparat ma postać pastylek twardych przeznaczonych do ssania. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Ssać 1 pastylkę 3 razy na dobę. U dzieci 6.–12. roku życia, pastylki powinny być stosowany pod nadzorem osoby dorosłej, ze względu na możliwe ryzyko zakrztuszenia. Nie należy stosować preparatu u dzieci do 6. roku życia. Bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować preparatu dłużej niż 7 dni.

Czy można stosować Tantum Verde smak eukaliptusowy w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Nie ma wystarczających danych dotyczących stosowania preparatu u kobiet w ciąży lub w okresie karmienia piersią. Przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie stwierdzono występowania interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Tantum Verde smak cytrynowy, -miętowy może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Niezbyt często skórne reakcje nadwrażliwości na światło. Rzadko uczucie pieczenia błony śluzowej jamy ustnej, suchość w jamie ustnej, reakcje nadwrażliwości. Bardzo rzadko: skurcz krtani, obrzęk naczynioruchowy, rekacje anafilaktyczne.