Tardyferon (żelazo (siarczan żelaza II)) – tabl. o przedł. uwalnianiu

Co to jest Tardyferon?

Preparat zawierający żelazo w postaci siarczanu.

Co zawiera i jak działa Tardyferon?

Substancją czynną preparatu jest siarczan żelaza. Żelazo wchodzi w skład hemoglobiny, mioglobiny, enzymów związanych z łańcuchem oddechowym. Część żelaza jest bezpośrednio wykorzystywana przez komórki układu erytroblastycznego do produkcji hemoglobiny, pozostała część gromadzi się w postaci ferrytyny i hemosyderyny w tkankach, głównie w wątrobie i śledzionie. Preparaty podawane doustnie wchłaniają się głównie w dwunastnicy i górnym odcinku jelita cienkiego. Niedobór spotyka się w stanach zwiększonego zapotrzebowania lub w przypadku przewlekłej utajonej utraty krwi. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek jest zwiększone u kobiet w okresie ciąży i połogu, u matek karmiących oraz u młodzieży w okresie wzrostu. Specjalna konstrukcja tabletki preparatu zapewnia powolne uwalnianie z niej jonów żelaza, co zapobiega występowaniu działań niepożądanych.

Kiedy stosować Tardyferon?

Preparat jest wskazany do stosowania w następujących przypadkach: · niedokrwistość z niedoboru żelaza · utajony niedobór żelaza, zwłaszcza u kobiet w wieku rozrodczym, młodzieży w okresie dorastania, osób w podeszłym wieku · niedobór żelaza w przypadkach zwiększonego zapotrzebowania organizmu w celu uniknięcia niedokrwistości u kobiet w okresie ciąży, połogu i karmienia piersią.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu są również: nadmiar żelaza (hemochromatoza, powtarzane przetoczenia krwi), zaburzenia metabolizmu żelaza (niedokrwistość syderoblastyczna, talasemia).

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Tardyferon?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Nie zaleca się podawania preparatu dzieciom do 10 roku życia. Uzupełnianie niedoborów żelaza powinno być zawsze połączone z diagnostyką przyczyn takiego stanu. Informacje o dodatkowych składnikach preparatu: Preparat zawiera sacharozę; osoby z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy i niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinny go stosować.

Dawkowanie preparatu Tardyferon

Preparat ma postać tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Niedokrwistość o umiarkowanym nasileniu 1 tabl. 1 ×/d przed śniadaniem. Znaczna niedokrwistość 1 tabl. 2 ×/d przed śniadaniem i przed kolacją. Uzupełnienie rezerw żelaza w organizmie. 1 tabl. 1 ×/d przed śniadaniem przez 1–3 mies., do uzyskania prawidłowego stężenia hemoglobiny. Preparat należy stosować doustnie, przed posiłkiem.

Czy można stosować Tardyferon w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży (a także w okresie karmienia piersią) skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. W okresie ciąży i karmienia piersią preparat może być stosowany z przepisu lekarza.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie zaleca się stosowanie preparatu równolegle: · z preparatami żelaza w formie wstrzyknięć · doustnymi antybiotykami z grupy tetracyklin oraz związkami magnezu stosowanymi w lekach zobojętniająch sok żołądkowy, ponieważ żelazo zmniejsza ich wchłanianie; należy zachować co najmniej 2-godznną przerwę pomiędzy przyjmowaniem tych preparatów.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Tardyferon może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Często może wystąpić ciemne zabarwienie stolca. Niezbyt często mogą wystąpić: uczucie przepełnienia żołądka, bóle żołądka, zaparcia, biegunka, nudności. Bardzo rzadko mogą wystąpić skórne reakcje alergiczne.