Terbistad (terbinafina) – krem

Co to jest Terbistad?

Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego.

Co zawiera i jak działa Terbistad?

Substancją czynną preparatu jest terbinafina, pochodna alliloaminy o działaniu przeciwgrzybiczym. Skuteczna wobec wielu gatunków dermatofitów, pleśni, a także drożdżaków i niektórych innych grzybów chorobotwórczych. Działanie terbinafiny, podobnie jak leków przeciwgrzybiczych z grupy pochodnych imidazolu i triazolu, prowadzi do zahamowania syntezy ergosterolu, niezbędnego składnika błony komórkowej grzybów. Błona komórkowa ulega uszkodzeniu, czego konsekwencją jest śmierć komórek grzyba. Po podaniu miejscowym na skórę terbinafina osiąga duże stężenie w warstwie rogowej naskórka. Wchłanianie do krwi jest znikome i w związku z tym, działanie ogólnoustrojowe jest niewielkie.

Kiedy stosować Terbistad?

Wskazaniem do stosowania preparatu są grzybicze zakażenie skóry wywołane przez dermatofity, drożdżakowe zakażenia skóry oraz łupież pstry.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Terbistad?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania miejscowego na skórę. Należy chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem. Jeżeli preparat przypadkowo dostanie się do oczu należy przemyć je wodą. Jeżeli wystąpią objawy reakcji alergicznej należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem. W celu uniknięcia ponownego zakażenia należy przestrzegać zasad higieny osobistej. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat w postaci kremu zawiera alkohol cetostearylowy, który może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry). Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Terbistad

Preparat ma postać kremu do stosowania miejscowego na skórę. Preparat należy stosować na uprzednio umytą i osuszoną skórę. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i młodzież po 12. roku życia: Niewielką ilość preparatu należy nanieść na zmienioną chorobowo powierzchnię skóry oraz na skórę bezpośrednio sąsiadującą z obszarem zmienionym. Delikatnie wetrzeć. Jeżeli preparat stosowany jest na obszar zakażony znajdujący się w fałdach skórnych, powierzchnię, na którą naniesiono preparat można przykryć gazą (zwłaszcza jeżeli preparat jest stosowany na noc). Każdorazowo po nałożeniu preparatu należy umyć ręce wodą i mydłem. W grzybicy stóp, fałdów skórnych, skóry gładkiej stosować 1 raz na dobę przez 1 tydzień. W drożdżakowym zakażeniu skóry 1 raz na dobę przez 1–2 tygodni. W łupieżu pstrym krem stosować 1–2 razy na dobę przez 2 tygodnie. Stosowanie preparatu należy kontynuować przez zalecany okres czasu nawet w przypadku wcześniejszego ustąpienia objawów. Pomoże to zapobiegać nawrotom choroby. W celu uniknięcia ponownego zakażenia należy przestrzegać zasad higieny osobistej. Jeżeli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 7–14 dniach od rozpoczęcia leczenia należy skonsultować się z lekarzem. Ze względu na brak doświadczenia klinicznego preparatu nie należy stosować u dzieci do 12. roku życia.

Czy można stosować Terbistad w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę powinnaś skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Nie należy stosować preparatu w okresie ciąży, chyba że lekarz uzna to za konieczne, i w jego ocenie oczekiwane korzyści dla matki przeważają nad potencjalnym ryzykiem dla płodu. Tylko lekarz może ocenić stosunek korzyści do ryzyka w Twoim przypadku. Nie należy stosować preparatu w okresie karmienia piersią ponieważ terbinafina przenika do mleka kobiety karmiącej. Niemowlęta i małe dzieci nie powinny mieć kontaktu ze skórą leczoną tym preparatem (w tym ze skórą na piersi).

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Terbistad może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Może wystąpić miejscowe podrażnienie skóry, uczucie pieczenia, zaczerwienienie, świąd oraz reakcje alergiczne, w tym: wysypka, świąd, pęcherzowe zapalenie skóry, pokrzywka, obrzęk. Jeżeli wystąpią objawy reakcji alergicznej należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.