Terpichol (preparat ziołowy) – kaps. miękkie

Co to jest Terpichol?

Preparat stosowany w chorobach dróg żółciowych.

Co zawiera i jak działa Terpichol?

Preparat zawiera terpeny pochodzenia roślinnego: mentol, menton, pinen, borneol, cyneol, kamfen oraz olej z oliwek z pierwszego tłoczenia. Terpeny zawarte w preparacie, zwiększają wydzielanie i przepływ żółci (działanie żółciotwórcze i żółciopędne), mają działanie rozkurczowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Kiedy stosować Terpichol?

Preparat stosuje się w zaburzeniach wydzielania żółci przez wątrobę, pomocniczo w stanach skurczowych dróg żółciowych.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu (w szczególności na pochodne kwasu parahydroksybenzoesowego). Nie stosować jeżeli występuje ostry stan zapalny dróg żółciowych, uszkodzenie lub marskość wątroby, choroba zapalna lub niewydolność. Nie należy stosować preparatu u dzieci i młodzieży do 12. roku życia. Nie należy stosować preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Terpichol?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Jeżeli występuje: kamica dróg żółciowych, stan zapalny w obrębie przewodu pokarmowego, choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy przed zastosowaniem preparatu należy skonsultować się z lekarzem. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu oraz parahydroksybenzoesan propylu, które mogą powodować reakcje alergiczne (wyjątkowo skurcz oskrzeli). Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Terpichol

Preparat ma postać kapsułek do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli: 1 kapsułka 2–4 razy na dobę. Młodzież po 12. roku życia: 1 kapsułka 1–2 razy na dobę. Nie należy stosować preparatu u dzieci i młodzieży do 12. roku życia.

Czy można stosować Terpichol w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Nie należy stosować preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Dotychczas nie stwierdzono interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Terpichol może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić reakcje alergiczne, odbijanie i nieprzyjemny smak w ustach.