Theraflu Kaszel (butamirat) – syrop

Co to jest Theraflu Kaszel?

Nieopioidowy lek przeciwkaszlowy o działaniu ośrodkowym.

Co zawiera i jak działa Theraflu Kaszel?

Substancją czynną prepratu jest cytrynian butamiratu. To lek przeciwkaszlowy, który różni się od alkaloidów opioidowych zarówno budową chemiczną, jak i działaniem farmakologicznym. Uważa się, że ma on działanie ośrodkowe, jednak dokładny mechanizm działania nie jest znany. Preparat wykazuje nieswoiste działanie przeciwcholinergiczne i rozszerzające oskrzela, co ułatwia oddychanie. Nie wywołuje przyzwyczajenia ani uzależnienia, ma szeroki indeks terapeutyczny (a więc jest dobrze tolerowany, również przez dzieci).

Kiedy stosować Theraflu Kaszel?

Preparat jest wskazany w objawowym leczeniu kaszlu różnego pochodzenia.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Theraflu Kaszel?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat hamuje odruch kaszlu. Należy unikać rwnolegego stosowania leków wykrztuśnych, ponieważ może to prowadzić do zalegania śluzu w drogach oddechowych, co zwiększa ryzyko skurczu oskrzeli i zakażenia dróg oddechowych. Jeżeli kaszel utrzymuje się dłużej niż kilka dni, należy się skonsultować z lekarzem. Preparat w postaci kropli doustnych może być stosowany u dzieci w wieku od 2 miesięcy życia do 2 lat tylko na zalecenie lekarza. Informacje o dodatkowych składnikach preparatu: Preparat zawiera sorbitol; może być stosowany przez chorych na cukrzycę, osoby z dziedziczną nietolerancją fruktozy nie powinny go stosować. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Sinecod w rzadkich przypadkach może wywoływać senność. W związku z tym należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub wykonywania innych czynności wymagających wzmożonej uwagi (np. obsługiwania maszyn).

Dawkowanie preparatu Theraflu Kaszel

Preparat ma postać syropu do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dzieci. Zwykle stosuje się syrop 3 razy na dobę. 3.–6. roku życia. 5 ml (7,5 mg) 6.–12. roku życia. 10 ml (15 mg) po 12. rż. 15 ml (22,5 mg). Dorośli. 15 ml (22,5 mg) 4 razy na dobę.

Czy można stosować Theraflu Kaszel w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Nie należy stosować preparatu w I trymestrze ciąży. Stosowanie preparatu u kobiet w II i III trymestrze ciąży lub w okresie karmienia piersią wyłącznie po konsultacji z lekarzem i tylko na jego wyraźne zalecenie.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. W szczególności skonsultuj się z lekarzem, jeżeli stosujesz którykolwiek z niżej wymienionych leków, ponieważ konieczna może być zmiana dawkowania lub zaprzestanie przyjmowania określonego preparatu. Preparatu nie należy stosować równolegle z lekami wykrztuśnymi, ponieważ hamuje on odruch kaszlu, czyli działa przeciwstawnie.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Theraflu Kaszel może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. W rzadkich przypadkach obserwowano: senność, nudności, biegunkę, pokrzywkę.