Thermo-Rheumon (nikotynian benzylu + etofenamat) – krem

Co to jest Thermo-Rheumon?

Jest to preparat do stosowania miejscowego zawierający niesteroidowy lek przeciwzapalny.

Co zawiera i jak działa Thermo-Rheumon?

Jest to preparat złożony zawierający etofenamat, niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) z grupy pochodnych kwasu antranilowego (tzw. fenamatów) oraz nikotynian benzylu, substancję o działaniu miejscowo rozgrzewającym. Etofenamat działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Ogranicza syntezę prostaglandyn, substancji odgrywających znaczącą rolę w rozwoju stanu zapalnego. Działanie etofenamatu polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenaz (zarówno COX-1 jak i COX-2). Enzymy te biorą udział w reakcjach prowadzących do powstania prostaglandyn z lipidów błon komórkowych. Etofenamat nie działa przeciwdrobnoustrojowo. Stosowany w leczeniu stanów zapalnych związanych z chorobami reumatycznymi, łagodzi objawy takie jak ból, obrzęk, sztywność stawów. Po podaniu miejscowym etofenamat dobrze wchłania się przez skórę do głębiej położonych tkanek, objętych procesem zapalnym. Wchłanianie zależy od kilku czynników, w tym od właściwości powierzchni skóry i jej wilgotności. Maksymalne stężenie we krwi osiągane jest po 12–24 godzinach od zastosowania. W zmienionych zapalnie tkankach osiąga stężenie 5–20 razy większe niż we krwi. Stosowanie miejscowe ogranicza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych typowych dla NLPZ podawanych doustnie. Druga z substancji czynnych preparatu – nikotynian benzylu – ma działanie miejscowo rozgrzewające, co jest korzystne w przypadku przewlekłych chorób reumatycznych.

Kiedy stosować Thermo-Rheumon?

Stosowanie preparatu jest wskazane, jeżeli występują: · choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, stawów kolanowych, stawów barkowych · reumatyzm pozastawowy: bóle okolicy krzyżowo-lędźwiowej, zmiany chorobowe w obrębie tkanek miękkich okołostawowych, tj. zapalenie kaletki maziowej, ścięgien, pochewek ścięgnistych, torebek stawowych oraz zapalenie nadkłykci.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu, kwas flufenamowy lub na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u kobiet w ciąży i u kobiet karmiących piersią. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u niemowląt i dzieci do 14. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Thermo-Rheumon?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowo, na zdrową i nieuszkodzoną powierzchnię skóry. Nie stosować na skórę zmienioną chorobowo (wyprysk, pokrzywka, obrzęk). Należy chronić oczy, usta i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem. Stosowanie NLPZ może powodować zaburzenia płodności u kobiet i nie jest zalecane u kobiet, które planują ciążę. Jeżeli planujesz ciążę, przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie ma badań dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Thermo-Rheumon

Preparat ma postać kremu do stosowania miejscowego na skórę. Wielkość dawki zależy od wielkości powierzchni, na którą preparat jest stosowany. Po każdym zastosowaniu preparatu należy dokładnie umyć ręce mydłem i wodą. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli: nałożyć na skórę ilość preparatu odpowiadającą objętości orzecha włoskiego (zwykle do 2 g) i intensywnie wcierać. Stosować 3–4 razy na dobę. Można także użyć głowicy masującej o niewielkim stopniu nacisku, wykonującej ruchy okrężne. Preparat może być stosowany jako uzupełnienie termoterapii. Bez konsultacji z lekarzem nie stosować dłużej niż 2 tygodnie. Jeżeli objawy nie ustępują należy skonsultować się z lekarzem.

Czy można stosować Thermo-Rheumon w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Stosowanie preparatu u kobiet w ciąży i u kobiet w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie stwierdzono występowania interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Thermo-Rheumon może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Najczęściej występuje zaczerwienienie skóry i lekkie pieczenie, które są także częścią oczekiwanego działania preparatu. Bardzo rzadko skórne reakcje alergiczne (wysypka, świąd, rumień, obrzęk, pęcherze).