Tormentalum (sulfobituminian amonu + wyciąg z kłącza pięciornika + cynk (tlenek cynku)) – maść

Co to jest Tormentalum?

Lek o działaniu ściągającym i przeciwzapalnym.

Co zawiera i jak działa Tormentalum?

Substancjami czynnymi preparatu są sulfobituminian amonu, wyciąg płynny z kłącza pięciornika i tlenek cynku. Sulfobituminian amonu wykazuje słabe działanie bakteriostatyczne i przeciwzapalne. Działa przeciwobrzękowo, miejscowo rozgrzewająco, zmniejsza obrzęki i obrzmienia pourazowe. Kłącze pięciornika ma właściwości ściągające, hamuje niewielkie krwawienia. Tlenek cynku działa wysuszająco, antybakteryjnie i przyspiesza gojenie ran.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie stosuj preparatu na miejscowe odczyny poszczepienne, na zmiany skórne w ospie wietrznej, na otwarte rany lub znacznie uszkodzoną skórę.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Tormentalum?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Unikaj kontaktu preparatu z tkaninami, gdyż mogą zostać zabrudzone. Unikaj aplikacji na okolice błon śluzowych, unikaj kontaktu preparatu z oczami. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Tormentalum

Preparat ma postać maści do stosowania na skórę. Miejsca zmienione chorobowo smarować cienką warstwą maści 3–4 razy na dobę.

Czy można stosować Tormentalum w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Ze względu na brak danych nie zaleca się stosowania preparatu ciąży i okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Nie stwierdzono niekorzystnych oddziaływań pomiędzy preparatem i innymi lekami przyjmowanymi jednocześnie.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Tormentalum może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Może wystąpić podrażnienie skóry objawiające się świądem i pieczeniem. W takim przypadku przerwij stosowanie preparatu i skontaktuj się z lekarzem.