Tormentiol (sulfobituminian amonu + tetraboran sodu + wyciąg z kłącza pięciornika + cynk (tlenek cynku)) – maść

Co to jest Tormentiol?

Lek o działaniu ściągającym i przeciwzapalnym.

Kiedy stosować Tormentiol?

Preparat jest wskazany w następujących stanach chorobowych: · niewielkie uszkodzenia skóry (otarcia, zadrapania) · pomocniczo w zmianach ropnych i stanach zapalnych skóry

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie stosuj preparatu u noworodków i niemowląt. Nie stosuj preparatu na miejscowe odczyny poszczepienne, na zmiany skórne w ospie wietrznej, na otwarte rany lub znacznie uszkodzoną skórę.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Tormentiol?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Nie stosuj preparatu dłużej niż 10 dni, ze względu na możliwość kumulacji kwasu borowego w organizmie i wystąpienia działań niepożądanych. Unikaj kontaktu preparatu z tkaninami, gdyż mogą zostać zabrudzone. U dzieci do 12. roku życia nie stosuj bez konsultacji z lekarzem. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Tormentiol

Preparat ma postać maści do stosowania na skórę. Miejsca zmienione chorobowo smarować cienką warstwą maści kilka razy dziennie przez 7–10 dni.

Czy można stosować Tormentiol w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Ze względu na brak danych nie zaleca się stosowania preparatu ciąży i okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Nie stosuj jednocześnie z innymi preparatami o działaniu miejscowym.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Tormentiol może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Może wystąpić podrażnienie skóry objawiające się zaczerwienieniem i pieczeniem. W takim przypadku należy przerwać stosowanie preparatu i skontaktować się z lekarzem.