Trachisan 8 mg (lidokaina) – pastylki

Co to jest Trachisan?

Pastylki do ssania o działaniu miejscowo znieczulającym.

Co zawiera i jak działa Trachisan?

Substancją czynną preparatu jest lidokaina, lek miejscowo znieczulający o budowie amidowej. Lidokaina hamuje powstawanie i przewodzenie impulsów nerwowych. Działa poprzez blokowanie kanałów sodowych, specjalnych struktur w błonach komórek nerwowych. Zablokowanie przepływu jonów sodu przez błonę komórkową neuronu uniemożliwia jej depolaryzację, a zatem zapoczątkowanie i przewodzenie impulsu nerwowego. Lidokaina działa na zakończenia bólowe i nerwy czuciowe, należy do leków działających szybko i krótkotrwale. Podawana jest wyłącznie drogą pozajelitową. Preparat stosowany jest do znieczulania miejscowego błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Początek działania preparatu występuje po 2–5 minutach od aplikacji i utrzymuje się przez około 10–15 minut.

Kiedy stosować Trachisan?

Preparat wskazany jest do krótkotrwałego, miejscowego leczenia bólu związanego z nieropnymi stanami zapalnymi gardła.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inne leki miejscowo znieczulające o budowie amidowej. Nie należy stosować preparatu u dzieci i młodzieży do 12. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Trachisan?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparaty miejscowo znieczulające mogą powodować zaburzenia połykania i zwiększać ryzyko zachłyśnięcia, należy unikać przyjmowana pokarmu lub napojów bezpośrednio po zastosowaniu preparatu. Zdrętwienie błony śluzowej jamy ustnej i języka zwiększa niebezpieczeństwo urazu spowodowanego przygryzieniem, zmniejsza się również odczuwanie temperatury, co może prowadzić do oparzeń gorącym pokarmem lub napojami. Ze względu na niewystarczającą ilość danych dotyczących bezpieczeństwa, nie zaleca się stosowania preparatu u osób w wieku 12–17 lat. Należy zachować ostrożność u osób z ciężkimi uszkodzeniami i/lub zapaleniem błony śluzowej jamy ustnej i gardła, a także u osób z chorobami sercowo-naczyniowymi oraz chorobami powodującymi drgawki. U osób z nadwrażliwością na inne amidowe leki znieczulające w wywiadzie, może wystąpić alergia krzyżowa na chlorowodorek lidokainy. Jeśli mimo stosowania preparatu przez 2 dni, objawy nie ustępują, należy skontaktować się z lekarzem, szczególnie jeśli występuje ciężkie zapalenie gardła lub jeśli utrzymującemu się bólowi gardła towarzyszy gorączka, ból głowy, nudności lub wymioty. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ preparat zawiera sorbitol, osoby z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy nie powinnny go stosować; substancja ta może również wywoływać zaburzenia żołądkowo-jelitowe i biegunkę. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Trachisan

Preparat ma postać pastylek do ssania. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. W pewnych szczególnych grupach pacjentów konieczna jest dodatkowa modyfikacja dawkowania. Preparat jest przeznaczony dla osób dorosłych i dzieci po 12. roku życia. Należy ssać 1 pastylkę nie częściej niż co 2 godziny. Dawka maksymalna wynosi 6 pastylek na dobę.

Czy można stosować Trachisan w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Ze względu na brak wystarczających danych klinicznych nie należy stosować preparatu u kobiet w okresie ciąży. Lidokaina przenika do mleka kobiety karmiącej. Nie określono bezpieczeństwa stosowania preparatu w okresie laktacji.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Interakcje lidokainy z innymi lekami nie dotyczą tej postaci leku (pastylki do ssania).

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Trachisan może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Rzadko mogą wystąpić: zaburzenia smaku, drętwienie języka (objawy te ustępują zwykle po krótkim czasie). Bardzo rzadko mogą wystąpić: reakcje nadwrażliwości lub podrażnienie w jamie ustnej, działanie przeczyszczające, spowodowane obecnością sorbitolu.