Travocort (diflukortolon + izokonazol) – krem

Co to jest Travocort?

Preparat złożony, zawierający lek przeciwgrzybiczy z grupy pochodnych imidazolu (izokonazol) oraz lek z grupy kortykosteroidów (diflukortolon). Stosowany miejscowo w leczeniu zakażeń grzybiczych.

Co zawiera i jak działa Travocort?

Jest to preparat złożony zawierający 2 substancje czynne: izokonazol o działaniu przeciwgrzybiczym oraz diflukortolon o działaniu przeciwzapalnym. Izokonazol jest lekiem przeciwgrzybiczym z grupy pochodnych imidazolu. Skuteczny wobec wielu gatunków dermatofitów, drożdżaków, pleśni i niektórych innych grzybów chorobotwórczych. Działanie izokonazolu prowadzi do zahamowania syntezy ergosterolu, niezbędnego składnika błony komórkowej grzybów. Błona komórkowa ulega uszkodzeniu, czego konsekwencją jest śmierć komórki grzyba. Diflukortolon jest lekiem o silnym działaniu z grupy kortykosteroidów. Działa przeciwzapalnie, przeciwświądowe, łagodzi podrażnienie skóry. Po podaniu miejscowym na skórę składniki preparatu szybko przenikają do wszystkich warstw naskórka a także do warstw skóry właściwej objętych zakażeniem. Wchłanianie do krwi jest znikome.

Kiedy stosować Travocort?

Preparat jest wskazany w początkowym, miejscowym leczeniu powierzchniowych zakażeń grzybiczych skóry ze współistniejącym stanem zapalnym lub wypryskowymi zmianami skórnymi, takich jak: · grzybica rąk oraz przestrzeni międzypalcowych stóp · grzybica pachwin · grzybica okolic narządów płciowych.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Travocort?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Jeżeli oprócz zakażenia grzybiczego współistnieje nadkażenie bakteryjne konieczne jest zastosowanie właściwego leczenia przeciwbakteryjnego. Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania miejscowego na skórę. Należy chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem. Jeżeli preparat przypadkowo dostanie się do oczu należy przemyć je wodą. Miejscowo stosowane kortykosteroidy wchłaniają się przez skórę, co może spowodować wystąpienie ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Stosowanie preparatu na dużej powierzchni skóry, w dużych dawkach, długotrwale lub pod opatrunkiem okluzyjnym znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych charakterystycznych dla kortykosteroidów stosowanych ogólnie. Do tych działań niepożądanych należy zahamowanie naturalnego wytwarzania hormonów sterydowych przez korę nadnerczy oraz wystąpienie objawów zespołu Cushinga, wydalanie glukozy z moczem, zwiększenie stężenia glukozy we krwi. Jeżeli podejrzewasz wystąpienie ogólnoustrojowych działań niepożądanych kortykosteroidów niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem. Stosowanie preparatu na skórę twarzy lub u dzieci wymaga zachowania szczególnej ostrożności i powinno być wyłącznie krótkotrwałe. W porównaniu do dorosłych, u dzieci, ze względu na zwiększony stosunek powierzchni ciała do jego masy, ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych zarówno kortykosteroidów (np. objawów zespołu Cushinga) jest zwiększone. Nie stosować na skórę w pobliżu oczu. Stosowanie dużych dawek, na dużej powierzchni skóry, długotrwale lub pod opatrunkiem okluzyjnym wiąże się z ryzykiem rozwoju jaskry. W leczeniu grzybicy przestrzeni międzypalcowych zaleca się umieszczanie paska gazy z nałożonym preparatem pomiędzy palcami dłoni lub stóp. W celu uniknięcia ponownego zakażenia, bielizna osobista i ręczniki powinny być codziennie zmieniane i wygotowywane (lub prane w gorącej wodzie). W celu uniknięcia ponownego zakażenia należy przestrzegać zasad higieny osobistej. Przestrzeń międzypalcową (w przypadku grzybicy stóp) po umyciu należy dokładnie wysuszyć. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat w postaci kremu zawiera alkohol cetostearylowy, który może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry). Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Travocort

Preparat ma postać kremu i przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Preparat należy nanosić cienką warstwą na zmienioną chorobowo powierzchnię skóry 2 razy na dobę. Po ustąpieniu stanu zapalnego lub wypryskowych zmian skórnych należy zaprzestać stosowania preparatu, jednak nie później niż po 2 tygodniach od rozpoczęcia leczenia. Leczenie może być kontynuowane preparatem przeciwgrzybiczym, nie zawierającym kortykosteroidu. W leczeniu grzybicy przestrzeni międzypalcowych zaleca się umieszczanie paska gazy z nałożonym preparatem pomiędzy palcami dłoni lub stóp.

Czy można stosować Travocort w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane w I trymestrze ciąży. W późniejszym okresie ciąży i w okresie laktacji stosowanie preparatu jest dopuszczone jedynie w sytuacji, gdy lekarz uzna to za absolutnie konieczne, i w jego ocenie korzyści dla matki przeważają nad ryzykiem dla płodu i noworodka/niemowlęcia. Tylko lekarz może ocenić stosunek korzyści do ryzyka w Twoim przypadku. W szczególności nie należy stosować preparatu na dużej powierzchni skóry lub długotrwale (ani na skórze piersi w okresie karmienia).

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie są znane interakcje preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Travocort może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Może wystąpić miejscowe podrażnienie skóry, pieczenie, zaczerwienienie, świąd oraz pęcherzyki. Ze stosowaniem kortykosteroidów, zwłaszcza na dużej powierzchni skóry, mogą być związane następujące działania niepożądane: nadmierne wysuszenie, zmiany zanikowe skóry, rozszerzenie powierzchniowych naczyń krwionośnych (teleangiektazje), rozstępy skórne, zmiany podobne do trądziku, zapalenie skóry wokół ust, maceracja skóry, zapalenie mieszków włosowych, nadmierne owłosienie, odbarwienie skóry. Mogą wystąpić reakcje alergiczne. Długotrwałe stosowanie preparatu lub stosowanie na dużej powierzchni skóry może powodować wystąpienie ogólnoustrojowych działań niepożądanych kortykosteroidów (w tym zahamowanie czynności nadnerczy).