Travogen (izokonazol) – krem

Co to jest Travogen?

Lek przeciwgrzybiczy z grupy pochodnych imidazolu do stosowania miejscowego.

Co zawiera i jak działa Travogen?

Substancją czynną preparatu jest izokonazol, pochodna imidazolu o działaniu przeciwgrzybiczym. Skuteczny wobec wielu gatunków dermatofitów, drożdżaków, pleśni i niektórych innych grzybów chorobotwórczych. Działanie izokonazolu prowadzi do zahamowania syntezy ergosterolu, niezbędnego składnika błony komórkowej grzybów. Błona komórkowa ulega uszkodzeniu, czego konsekwencją jest śmierć komórki grzyba. Po podaniu miejscowym na skórę izokonazol szybko przenika do wszystkich warstw naskórka a także do warstw skóry właściwej objętych zakażeniem. Wchłanianie do krwi jest znikome.

Kiedy stosować Travogen?

Preparat jest wskazany w miejscowym leczeniu grzybic skóry, takich jak: · grzybica rąk i stóp · grzybica pachwin · grzybica okolic narządów płciowych · łupież pstry · łupież rumieniowy.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Travogen?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania miejscowego na skórę. Należy chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem. Jeżeli preparat przypadkowo dostanie się do oczu należy przemyć je wodą. W celu uniknięcia ponownego zakażenia, bielizna osobista i ręczniki powinny być codziennie zmieniane i wygotowywane. Zalecane jest używanie bielizny bawełnianej. W celu uniknięcia ponownego zakażenia należy przestrzegać zasad higieny osobistej. Przestrzeń międzypalcową (w przypadku grzybicy stóp) po umyciu należy dokładnie wysuszyć. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat w postaci kremu zawiera alkohol cetostearylowy, który może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry). Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Travogen

Preparat ma postać kremu i przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Preparat należy nanosić na zmienioną chorobowo powierzchnię skóry 1 raz na dobę. Czas trwania leczenia zależy od nasilenia zakażenia i jego lokalizacji. Leczenie trwa zwykle 2–3 tygodni, 4 tygodnie w grzybicy stóp i grzybicy międzypalcowej. W leczeniu grzybicy przestrzeni międzypalcowych zaleca się umieszczanie paska gazy z nałożonym preparatem pomiędzy palcami dłoni lub stóp. Stosowanie preparatu należy kontynuować przynajmniej przez 2 tygodnie po ustąpieniu objawów.

Czy można stosować Travogen w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Stosowanie preparatu w ciąży jest dopuszczone jedynie na zlecenie lekarza, w sytuacji, gdy lekarz uzna to za konieczne, i w jego ocenie oczekiwane korzyści dla matki przeważają nad możliwym ryzykiem dla płodu. Należy zachować ostrożność. Nie stwierdzono, czy izokonazol, przenika do mleka kobiety karmiącej. Z tego względu, u kobiet karmiących piersią preparat może być stosowany tylko na zlecenie lekarza, z zachowaniem ostrożności.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie ma danych dotyczących interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Travogen może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Może wystąpić miejscowe podrażnienie skóry, pieczenie, zaczerwienienie, świąd oraz pęcherzyki. Mogą wystąpić reakcje alergiczne.