Troxeratio 300 (trokserutyna) – kaps.

Co to jest Troxeratio?

Preparat chroniący ściany naczyń krwionośnych, wzmacniający naczynia włosowate.

Co zawiera i jak działa Troxeratio?

Substancją czynną preparatu jest trokserutyna. Trokserutyna jest półsyntetyczną pochodną rutyny (rutyna, inaczej rutozyd, to związek naturalnie występujący w wielu roślinach). Trokserutyna należy do grupy związków zwanych okserutynami, będących hydroksyetylowymi pochodnymi rutyny. Pochodne te są lepiej rozpuszczalne i łatwiej przyswajalne niż rutyna. Okserutyny są związkami flawonowymi (ich cząsteczka składa się z części cukrowej oraz części niecukrowej, opartej na strukturze flawonu). Trokserutyna wykazuje działanie ochronne na naczynia żylne. Zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń włosowatych, działa przeciwobrzękowo i przeciwwysiękowo. Poprawia elastyczność i stan napięcia ścian naczyń żylnych, zmniejsza zastój żylny w kończynach dolnych. Poprawia przepływ krwi i limfy. Trokserutyna jest także antyoksydantem, tzn. wykazuje działanie przeciwutleniające (ogranicza szkodliwy wpływ wolnych rodników oraz utlenianie witaminy C przedłużając jej działanie). Stosowana jest przede wszystkim w przypadku przewlekłej niewydolności żylnej. Maksymalne stężenie we krwi uzyskiwane jest zwykle w czasie 1–6 godzin po doustnym podaniu okserutyn a okres półtrwania wynosi przeciętnie 10–25 godzin.

Kiedy stosować Troxeratio?

Preparat jest wskazany w leczeniu objawowym niewydolności żył kończyn dolnych, takich jak uczucie zmęczenia i ciężkości nóg.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie należy stosować preparatu u dzieci i młodzieży ze względu na brak danych klinicznych. Nie należy stosować preparatu u kobiet w ciąży ze względu na brak danych klinicznych. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Troxeratio?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem jeżeli występuje szybko nasilający się ból, szybko zwiększający się obrzęk kończyn dolnych lub sinawe przebarwienie skóry nóg. Objawy te mogą świadczyć o wystąpieniu zakrzepowego zapalenia żył kończyn dolnych, które wymaga natychmiastowego podjęcia odpowiedniego leczenia. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat zawiera sorbitol; osoby, u których stwierdzono nietolerancję pewnych cukrów przed zastosowaniem preparatu powinny skonsultować się z lekarzem. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Troxeratio

Preparat ma postać kapsułek i przeznaczony jest do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Zwykle stosuje się 300 mg (1 kapsułka) 1 raz na dobę. Kapsułki należy połykać w całości, popijając ospowiednią ilością płynu (np. szklanka wody). Zalecane jest przyjmowanie preparatu w trakcie posiłków. Czas leczenia zależy od nasilenia objawów i przebiegu leczenia. W zalecanej dawce preparat może być stosowany długotrwale. Nie należy stosować preparatu u dzieci i młodzieży.

Czy można stosować Troxeratio w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. Nie należy stosować preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu w tych okresach.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie stwierdzono występowania interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Troxeratio 300 może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Preparat jest zwykle dobrze tolerowany. Rzadko mogą wystąpić: skórne reakcje nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka, zaczerwienienie twarzy), biegunka, zaparcia, bóle głowy.