Troxerutin Synteza (trokserutyna) – kaps. twarde

Co to jest Troxerutin Synteza?

Preparat chroniący ściany naczyń krwionośnych, wzmacniający naczynia włosowate.

Co zawiera i jak działa Troxerutin Synteza?

Substancją czynną preparatu jest trokserutyna. Trokserutyna jest półsyntetyczną pochodną rutyny (rutyna, inaczej rutozyd, to związek naturalnie występujący w wielu roślinach). Trokserutyna należy do grupy związków zwanych okserutynami, będących hydroksyetylowymi pochodnymi rutyny. Pochodne te są lepiej rozpuszczalne i łatwiej przyswajalne niż rutyna. Okserutyny są związkami flawonowymi (ich cząsteczka składa się z części cukrowej oraz części niecukrowej, opartej na strukturze flawonu). Trokserutyna wykazuje działanie ochronne na naczynia żylne. Zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń włosowatych, działa przeciwobrzękowo i przeciwwysiękowo. Poprawia elastyczność i stan napięcia ścian naczyń żylnych, zmniejsza zastój żylny w kończynach dolnych. Poprawia przepływ krwi i limfy. Trokserutyna jest także antyoksydantem, tzn. wykazuje działanie przeciwutleniające (ogranicza szkodliwy wpływ wolnych rodników oraz utlenianie witaminy C przedłużając jej działanie). Stosowana jest przede wszystkim w przypadku przewlekłej niewydolności żylnej. Maksymalne stężenie we krwi uzyskiwane jest zwykle w czasie 1–6 godzin po doustnym podaniu okserutyn a okres półtrwania wynosi przeciętnie 10–25 godzin.

Kiedy stosować Troxerutin Synteza?

Preparat jest wskazany w leczeniu objawowym zaburzeń krążenia żylnego i limfatycznego, szczególnie w obrębie kończyn dolnych (uczucie ciężkości nóg, bóle nóg, nocne kurcze, żylaki).

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inne hydroksyetylorutozydy. Nie należy stosować preparatu u dzieci. Nie należy stosować preparatu u kobiet w ciąży. Preparat nie powinien być stosowany u kobiet w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Troxerutin Synteza?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat zawiera laktozę; osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy, nie powinny stosować tego preparatu; · preparat zawiera barwniki, które mogą powodować wystąpienie reakcji alergicznych. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Troxerutin Synteza

Preparat ma postać kapsułek i przeznaczony jest do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Zwykle stosuje się 400 mg (2 kapsułki) 2–3 razy na dobę, przez 2–4 tygodni. Lekarz może zalecić dalsze stosowanie preparatu w dawkach jak wyżej lub 400 mg (2 kapsułki) 2 razy na dobę przez kilka tygodni.

Czy można stosować Troxerutin Synteza w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. Nie wolno stosować preparatu u kobiet w ciąży ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu w tym okresie. Ze względu na brak danych preparat nie powinien być stosowany u kobiet w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie stwierdzono występowania interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Troxerutin Synteza może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Preparat jest zwykle dobrze tolerowany. Mogą wystąpić skórne reakcje nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka, świąd), niestrawność, nudności (zwykle przemijające), bóle głowy, zaburzenia snu. Jeżeli wystąpią powyższe działania niepożądane zaleca się zmniejszenie dawki lub okresowe zaprzestanie stosowania preparatu.