Troxescorbin (kwas askorbinowy + trokserutyna) – kaps.

Co to jest Troxescorbin?

Preparat chroniący ściany naczyń krwionośnych, wzmacniający naczynia włosowate.

Co zawiera i jak działa Troxescorbin?

Jest to preparat złożony zawierający trokserutynę oraz witaminę C (kwas askorbinowy). Trokserutyna jest półsyntetyczną pochodną rutyny (rutyna, inaczej rutozyd, to związek naturalnie występujący w wielu roślinach). Trokserutyna należy do grupy związków zwanych okserutynami, będących hydroksyetylowymi pochodnymi rutyny. Pochodne te są lepiej rozpuszczalne i łatwiej przyswajalne niż rutyna. Okserutyny są związkami flawonowymi (ich cząsteczka składa się z części cukrowej oraz części niecukrowej, opartej na strukturze flawonu). Trokserutyna wykazuje działanie ochronne na naczynia żylne. Zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń włosowatych, działa przeciwobrzękowo i przeciwwysiękowo. Poprawia elastyczność i stan napięcia ścian naczyń żylnych, zmniejsza zastój żylny w kończynach dolnych. Poprawia przepływ krwi i limfy. Trokserutyna jest także antyoksydantem, tzn. wykazuje działanie przeciwutleniające (ogranicza szkodliwy wpływ wolnych rodników oraz utlenianie witaminy C przedłużając jej działanie). Drugi składnik preparatu, witamina C (kwas askorbinowy) jest niezbędna w wielu przemianach metabolicznych (jest antyoksydantem, chroni przed działaniem wolnych rodników, uczestniczy w procesach utleniania i redukcji, bierze m. in. udział w biosyntezie kolagenu, kwasu foliowego, hormonów kory nadnerczy, ułatwia przyswajanie żelaza). Preparat zalecany jest do stosowania w chorobach naczyń żylnych i zaburzeniach mikrokrążenia.

Kiedy stosować Troxescorbin?

Preparat jest wskazany wspomagająco w leczeniu nadmiernej przepuszczalności naczyń włosowatych, w zaburzeniach krążenia żylnego.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie należy stosować preparatu u kobiet w ciąży oraz u kobiet w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Troxescorbin?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Należy zachować ostrożność jeżeli preparat stosowany jest u osób z: · kamicą dróg żółciowych · kamicą dróg moczowych · dną moczanową · oksalurią (ze zwiększonym stężeniem szczawianów w moczu) · talasemią · anemią syderoblastyczną · hemochromatozą · niedoborem krwinkowej dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej. Duże dawki witaminy C mogą wpływać na wyniki niektórych badań laboratoryjnych (np. na oznaczanie glukozy w moczu, na oznaczanie krwi utajonej w kale). Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Troxescorbin

Preparat ma postać kapsułek i przeznaczony jest do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Zwykle stosuje się 1–3 kapsułek na dobę. Należy przyjmować bezpośrednio po posiłku, popijając najlepiej wodą.

Czy można stosować Troxescorbin w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. Nie należy stosować preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią, ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu w tych okresach.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Stosowanie witaminy C z sulfonamidami może spowodować wytrącanie się kryształów sulfonamidów w moczu. Duże dawki witaminy C mogą nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych (takich jak np. warfaryna) oraz paracetamolu, zwiększać wchłanianie związków metali (głównie żelaza), nasilać szkodliwy wpływ kwasu acetylosalicylowego na błonę śluzową żołądka. Przekroczenie dawki zalecanej witaminy C może osłabić działanie trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, pochodnych fenotiazyny. Witamina C może także wpływać na wyniki niektórych badań laboratoryjnych (np. na oznaczanie glukozy w moczu, na oznaczanie krwi utajonej w kale). Przed wykonaniem badań laboratoryjnych należy poinformować lekarza o przyjmowaniu preparatu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Troxescorbin może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Preparat jest zwykle dobrze tolerowany. Rzadko mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Możliwe napadowe zaczerwienienie twarzy, bóle głowy, pokrzywka. Długotrwałe stosowanie dużych dawek witaminy C może powodować nudności, wymioty, bóle głowy, zwiększone oddawanie moczu, biegunkę, kamicę nerkową (w przypadku dawek większych niż 1 g).