Tussicom 600 (acetylocysteina) – proszek do sporz. roztworu

Co to jest Tussicom?

Lek mukolityczny, rozrzedza wydzielinę w drogach oddechowych i ułatwia jej usuwanie.

Co zawiera i jak działa Tussicom?

Substancją czynną preparatu jest acetylocysteina. Jest to pochodna aminokwasu cysteiny. Acetylocysteina zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, zmniejsza jego lepkość i powoduje upłynnienie zalęgającej wydzieliny oraz ułatwia jej transport (poprawia czynność nabłonka oddechowego). W ten sposób wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych, ułatwia odkrztuszanie, nie zaburza naturalnego odruchu kaszlowego. Acetylocysteina stosowana jest także jako odtrutka w przypadku zatrucia paracetamolem.

Kiedy stosować Tussicom?

Preparat jest wskazany: · w leczeniu chorób dróg oddechowych przebiegających z wydzielaniem gęstej wydzieliny oskrzelowej, wymagającej rozrzedzenia · u chorych na mukowiscydozę.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Tussicom?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Dlatego przed zastosowaniem preparatu powinieneś skonsultować się z lekarzem jeżeli stwierdzono u Ciebie chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy, niewydolność oddechową lub jeżeli chorujesz na astmę. W powyższych przypadkach, a także jeżeli jesteś osobą w podeszłym wieku, należy zachować ostrożność. U chorych na astmę istnieje ryzyko wystąpienia skurczu oskrzeli. Jeżeli wystąpi skurcz oskrzeli należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem. Stosowanie preparatu może spowodować zwiększenie objętości wydzieliny oskrzelowej. W przypadku chorych leżących, a także małych dzieci, jeżeli nie nastąpi odkrztuszenie rozrzedzonej wydzieliny może być konieczne jej odessanie. Preparat nie może być stosowany u chorych ze zmniejszoną zdolnością odkrztuszania jeśli nie zapewni się im równolegle fizykoterapii (rehabilitacji) oddechowej. Dodatkowe informacje o pozostałych składnikach preparatu: ­ –preparat zawiera sacharozę; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy lub niedoborem sacharazy–izomaltazy nie powinny stosować preparatu ­ –informacja dla chorych na cukrzycę: 1 saszetka 2,5 g zawiera ok. 0,2 jednostki chlebowej a 1 saszetka 5 g zawiera ok. 0,4 jednostki chlebowej. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparat nie ma wpływu na sprawność psychomotoryczną.

Dawkowanie preparatu Tussicom

Preparat ma postać proszku w saszetkach do przygotowania roztworu. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Zawartość saszetki należy rozpuścić w szklance wody i wypić zaraz po rozpuszczeniu. Zawartości saszetki nie należy dzielić. Przygotowany roztwór nie powinien mieć kontaktu z metalami i gumą. Preparatu nie należy stosować bezpośrednio przed snem. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Choroby dróg oddechowych przebiegające z wydzielaniem gęstej wydzieliny oskrzelowej, wymagającej rozrzedzenia: Dorośli i młodzież po 14. roku życia: do 600 mg na dobę. Dzieci 6.–14. roku życia: do 400 mg na dobę. Dzieci 2.–6. roku życia: do 300 mg na dobę. Mukowiscydoza: Dzieci powyżej 6. roku życia: do 600 mg na dobę. Dzieci 2.–6. roku życia: do 400 mg na dobę.

Czy można stosować Tussicom w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży ani w okresie karmienia piersią. Stosowanie leku w okresie ciąży i w okresie karmienia piersią możliwe wyłącznie po konsultacji z lekarzem i tylko w razie zdecydowanej konieczności z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie należy przyjmować równolegle leków hamujących odruch kaszlowy (leków przeciwkaszlowych np. kodeiny), ponieważ odruch ten sprzyja usuwaniu powstałej po upłynnieniu dużej ilości wydzieliny. Acetylocysteinę i antybiotyki stosowane doustnie (dotyczy to zwłaszcza penicylin, tetracyklin, amoksycykliny, erytromycyny) należy przyjmować z zachowaniem co najmniej 2 godzinnego odstępu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Tussicom może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Preparat jest zwykle dobrze tolerowany. Mogą wystąpić: nudności, biegunka, wymioty, reakcje nadwrażliwości, nadmierne wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, drażniący kaszel, skurcz oskrzeli. Ryzyko skurczu oskrzeli występuje przede wszystkim u chorych na astmę oskrzelową. Po zastosowaniu dużych dawek możliwe rozszerzenie naczyń i nagłe zaczerwienienie twarzy.