Tymianek i Podbiał (wyciąg z liści podbiału + wyciąg z ziela tymianku) – pastylki twarde

Co to jest Tymianek i Podbiał?

Preparat o działaniu łagodzącym i powlekającym, stosowany w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.

Co zawiera i jak działa Tymianek i Podbiał?

Jest to preparat zawierający naturalne składniki roślinne: wyciąg gęsty z liści podbiału oraz wyciąg gęsty z ziela tymianku. Składniki zawarte w wyciągach z podbiału i tymianku działają łagodząco i powlekająco w przypadku podrażnień błony śluzowej jamy ustnej i gardła oraz łagodzą kaszel wywołany przez podrażnienia. Preparat jest tradycyjnie stosowany w leczeniu podrażnień i chorób gardła.

Kiedy stosować Tymianek i Podbiał?

Preparat wskazany jest w celu łagodzenia: chrypki, kaszlu związanego z przeziębieniem oraz pomocniczo w nieżytach błon śluzowych górnych dróg oddechowych.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Tymianek i Podbiał?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat zawiera alkaloidy pirolizydynowe, które stosowane w dużych dawkach lub długotrwale mogą powodować uszkodzenia wątroby. Dlatego nie należy stosować preparatu długotrwale (nie zaleca się stosowania preparatu dłużej niż przez 4–6 tygodni w ciągu roku) ani więcej niż 6 pastylek na dobę. Przekraczanie zalecanego dawkowania może prowadzić do uszkodzenia wątroby. Nie należy równolegle stosować innych preparatów zawierających liście podbiału lub wyciąg z liści podbiału. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ preparat zawiera sacharozę oraz glukozę; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy lub niedoborem sacharazy–izomaltazy nie powinny stosować preparatu; ­ ze względu na zawartość sacharozy i glukozy chorzy na cukrzycę powinni zachować ostrożność. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie jest znany wpływ preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Tymianek i Podbiał

Preparat ma postać pastylek do ssania. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i młodzież po 12. roku życia: ssać powoli 1 pastylkę co 4–6 godzin. Dawka maksymalna wynosi 6 pastylek na dobę. Ssanie pastylki zwiększa wydzielanie śliny, która zwilża błonę śluzową i zmniejsza nasilenie kaszlu. Bez konsultacji z lekarzem nie stosować dłużej niż 7 dni. Jeżeli w tym czasie objawy nie ustąpią należy skonsultować się z lekarzem.

Czy można stosować Tymianek i Podbiał w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Nie stosować preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie stwierdzono występowania interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Tymianek i Podbiał może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Nie stwierdzono występowania działań niepożądanych preparatu. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości.