UroFuraginum (furazydyna) – tabl.

Co to jest uroFuraginum?

Lek przeciwbakteryjny, chemioterapeutyk, stosowany w leczeniu zakażeń dolnych dróg moczowych.

Kiedy stosować uroFuraginum?

Preparat jest wskazany w leczeniu zakażeń dolnych dróg moczowych.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub inne pochodne nitrofuranu. Nie możesz także stosować preparatu jeżeli występują u Ciebie uszkodzenia nerwów obwodowych (polineuropatia obwodowa), chorujesz na ciężką niewydolność nerek (skąpomocz, bezmocz) lub występuje u Ciebie niedobór dehydrogenazy glukozo–6–fosforanowej. Preparatu nie można stosować u kobiet w I trymestrze ciąży, w okresie donoszonej ciąży (od 38 tygodnia) i porodu, ze względu na ryzyko niedokrwistości hemolitycznej u noworodka, a także u dzieci w wieku do 3 miesięcy.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując uroFuraginum?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Dlatego przed zastosowaniem preparatu powinieneś skonsultować się z lekarzem jeżeli podejrzewasz lub zdiagnozowano u Ciebie: · ciężkie zaburzenia czynności nerek (klirens kreatyniny mniejszy niż 30 ml/min) · niedokrwistość · niedobór witamin z grupy B i kwasu foliowego · choroby płuc. U osób leczonych pochodnymi nitrofuranu obserwowano ostre, podostre i przewlekłe reakcje płucne.W przypadku wystąpienia objawów takiej reakcji lek należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, który prawdopodobnie zaleci natychmiastowe przerwanie stosowania preparatu. Osoby z cukrzycą powinny zachować ostrożność, ponieważ preparat może powodować rozwój polineuropatii, na wystąpienie których osoby z tej grupy są dodatkowo narażone. Podczas długotrwałego stosowania preparatu należy kontrolować morfologię krwi (leukocytoza) oraz biochemiczne parametry czynności nerek i wątroby. Preparat może niekorzystnie oddziaływać na funkcje jąder (zmiany ilościowe i morfologiczne; zmiany ruchliwości plemników). Informacje o dodatkowych składnikach preparatu: Preparat zawiera sacharozę; osoby z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinny go stosować. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparat nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych.

Dawkowanie preparatu uroFuraginum

Preparat ma postać tabletek. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli: Pierwszego dnia: 100 mg (2 tabletki po 50 mg) 4 razy na dobę; następne dni: 100 mg (2 tabletki po 50 mg) 3 razy na dobę. Dzieci po 2. roku życia: 5–7 mg/kg masy ciała na dobę. Podając preparat małym dzieciom należy zachować ostrożność ze względu na ryzyko zadławienia. Leczenie trwa zwykle 7–8 dni. W razie konieczności leczenie można powtórzyć po upływie 10–15 dni. Stosować doustnie. Preparat należy przyjmować podczas posiłków zawierających białko.

Czy można stosować uroFuraginum w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Preparatu jest przeciwwskazany w I trymestrze ciąży, w III trymestrze należy zachować szczególną ostrożność. Lek dobrze przenika przez barierę łożyskową. Nie należy stosować go w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. W szczególności poinformuj lekarza jeżeli stosujesz: · rystomicynę · levomicetynę · sulfanilamidy · kwas nalidyksynowy · inne uroseptyki · witaminę B6 · leki zobojętniające sok żołądkowy · atropinę. Nie należy stosować preparatu równolegle z rystomicyną, levomicetyną, sulfanilamidami (ponieważ mogą wystąpić zaburzenia czynności układu krwiotwórczego) ani z kwasem nalidyksynowym (działanie antagonistyczne obu preparatów, które wzajemnie osłabiają lub hamują swoje działanie). Preparat zmniejsza działanie innych uroseptyków. Witamina B6 i duża zawartość soli kuchennej w diecie zwiększa wchłanianie preparatu a leki zobojętniające sok żołądkowy hamują jego wchłanianie. Atropina zmniejsza szybkość wchłaniania preparatu lecz nie wpływa na całkowitą ilość wchłoniętej furazydyny.