Urosal (metenamina + salicylan fenylu) – tabl.

Co to jest Urosal?

Lek stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych układu moczowego, przewodu pokarmowego i dróg żółciowych.

Kiedy stosować Urosal?

Preparat jest wskazany w leczeniu następujących stanów chorobowych: · zapalenie pęcherza moczowego · odmiedniczkowe zapalenie nerek · zapalenie miedniczek nerkowych · stany zapalne pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych · biegunka · nieżyt jelit.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na salicylany czy fenol. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest także niewydolność nerek, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, skaza krwotoczna, ciężka niewydolność wątroby, kwasica metaboliczna znacznego stopnia, odwodnienie.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Urosal?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Dlatego przed zastosowaniem preparatu powinieneś skonsultować się z lekarzem jeżeli podejrzewasz lub zdiagnozowano u Ciebie: · astmę oskrzelową. W powyższym przypadku należy zachować szczególną ostrożność. Preparat jest skuteczny tylko w środowisku kwaśnym. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat zawiera laktozę i sacharozę; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją galaktozy i fruktozy, niedoborem laktazy lub sacharazy–izomaltazy, zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy nie powinni stosować preparatu. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparat nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych.

Dawkowanie preparatu Urosal

Preparat ma postać tabletek. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli: 1 tabletka 3 razy na dobę. Lek należy przyjmować doustnie, po posiłku, popijając wodą.

Czy można stosować Urosal w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Przed zastosowaniem preparatu w ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultuj się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. W szczególności poinformuj lekarza jeżeli stosujesz lub stosowałeś ostatnio: · sulfonamidy · leki przeciwzakrzepowe · leki przeciwgorączkowe. Preparatu nie wolno stosować z sulfonamidami. Ze względu na zawartość salicylanów preparat nasila działanie leków przeciwzakrzepowych i przeciwgorączkowych (możliwe niekorzystne działania dotyczące przewodu pokarmowego i układu krwiotwórczego, ryzyko wystąpienia krwawień).

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Urosal może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić: skórne odczyny alergiczne, bóle brzucha, krwinkomocz, małopłytkowość, leukopenia, niedokrwistość. Rzadko: podrażnienie jelit i dróg moczowych (ból w czasie oddawania moczu, uczucie parcia na mocz). Jeżeli wystąpią wymienione powyżej działania niepożądane należy przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem.