Venescin forte (eskulina + wyciąg z kasztanowca + rutozyd) – tabl. drażowane

Co to jest Venescin forte?

Preparat chroniący ściany naczyń krwionośnych, wzmacniający naczynia włosowate.

Co zawiera i jak działa Venescin forte?

Jest to preparat złożony zawierający rutynę (inna nazwa rutyny to rutozyd) oraz wyciąg z kasztanowca. Rutyna jest naturalnie występującym roślinnym związkiem flawonowym (jej cząsteczka składa się z dwucukru oraz kwercetyny, naturalnie występującej pochodnej flawonu). Rutyna, a także składniki wyciągu z kasztanowca (w tym escyna) wykazują działanie ochronne na naczynia krwionośne. Zmniejszają przepuszczalność ścian naczyń włosowatych (hamują aktywność hialuronidazy), wzmacniają je i działają przeciwobrzękowo. Poprawiają stan napięcia ścian naczyń żylnych i przepływ krwi. Wykazują także działanie przeciwzapalne. Rutyna jest antyoksydantem, tzn. wykazuje działanie przeciwutleniające. Jako antyoksydant, rutyna minimalizuje szkodliwy wpływ wolnych rodników oraz ogranicza utlenianie np. witaminy C przedłużając jej działanie. Preparat stosuje się w chorobach naczyń żylnych i zaburzeniach mikrokrążenia.

Kiedy stosować Venescin forte?

Preparat jest wskazany: · w przewlekłej niewydolności żylnej różnego pochodzenia, z objawami takimi jak obrzęki, kurcze łydek, świąd, ból i uczucie ciężkich nóg) · w żylakowatości (wyłącznie na zlecenie i pod kontrolą lekarza).

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie stosować u dzieci.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Venescin forte?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Przed zastosowaniem preparatu w żylakowatości konieczna jest konsultacja lekarska. Tylko lekarz może zalecić stosowanie preparatu w tym wskazaniu, a leczenie powinno być prowadzone pod jego kontrolą. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Venescin forte

Preparat ma postać tabletek drażowanych i przeznaczony jest do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli: 1–2 tabletki 3 razy na dobę. Preparat należy przyjmować podczas posiłku lub po nim. Nie stosować u dzieci.

Czy można stosować Venescin forte w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu u kobiet w ciąży i dlatego stosowanie preparatu w tym okresie jest możliwe wyłącznie na zlecenie lekarza, gdy po rozważeniu stosunku oczekiwanych korzyści dla matki do możliwego ryzyka dla płodu uzna on stosowanie preparatu za konieczne. Tylko lekarz może ocenić stosunek korzyści do ryzyka w Twoim przypadku. Przed zastosowaniem preparatu w okresie karmienia piersią skonsultuj się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie ma danych dotyczących interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Venescin forte może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Preparat jest zwykle dobrze tolerowany. Rzadko mogą wystąpić nudności, bóle brzucha.