Venescin (wyciąg z nasion kasztanowca + trokserutyna) – żel

Co to jest Venescin?

Preparat do stosowania miejscowego chroniący ściany naczyń krwionośnych, wzmacniający naczynia włosowate.

Co zawiera i jak działa Venescin?

Jest to preparat złożony zawierający trokserutynę oraz wyciąg z nasion kasztanowca. Trokserutyna jest półsyntetyczną pochodną rutyny (rutyna, inaczej rutozyd, to związek naturalnie występujący w wielu roślinach). Trokserutyna należy do grupy związków zwanych okserutynami, będących hydroksyetylowymi pochodnymi rutyny. Pochodne te są lepiej rozpuszczalne i łatwiej przyswajalne niż rutyna. Okserutyny są związkami flawonowymi (ich cząsteczka składa się z części cukrowej oraz części niecukrowej, opartej na strukturze flawonu). Trokserutyna, a także składniki wyciągu z kasztanowca (w tym escyna) wykazują działanie ochronne na naczynia krwionośne. Zmniejszają przepuszczalność ścian naczyń włosowatych, działają przeciwobrzękowo i przeciwwysiękowo. Poprawiają elastyczność i stan napięcia ścian naczyń żylnych, zmniejszają zastój żylny w kończynach dolnych. Poprawiają przepływ krwi i limfy. Trokserutyna jest także antyoksydantem, tzn. wykazuje działanie przeciwutleniające (ogranicza szkodliwy wpływ wolnych rodników oraz utlenianie witaminy C przedłużając jej działanie). Preparat stosowany jest w przypadku przewlekłej niewydolności żylnej.

Kiedy stosować Venescin?

Preparat jest wskazany w początkowych objawach przewlekłej niewydolności żylnej (w tym uczucie ciężkości nóg, bóle i obrzęki nóg, kurcze łydek) oraz pomocniczo w objawach pourazowych (obrzęki, krwiaki).

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie stosować na błony śluzowe ani na otwarte rany, uszkodzoną skórę czy obszary skóry poddane radioterapii.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Venescin?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowo na nieuszkodzoną powierzchnię skóry. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu; może powodować wystąpienie reakcji alergicznych (w tym typu późnego); · preparat zawiera glikol propylenowy oraz gliceryne; może powodować podrażnienie skóry (w tym kontaktowe zapalenie skóry). Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Venescin

Preparat ma postać żelu i przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Niewielką ilość żelu (ok. 2 cm) nanieść na zmieniono chorobowo miejsce i delikatnie wmasować. Stosować 2 razy na dobę, rano i wieczorem.

Czy można stosować Venescin w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. Nie należy stosować preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Dotychczas nie stwierdzono występowania interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Venescin może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Może wystąpić podrażnienie i suchość skóry oraz reakcje nadwrażliwości (pokrzywka, kontaktowe zapalenie skóry oraz reakcje uogólnione, w tym natychmiastowy skurcz oskrzeli). Jeżeli wystąpią jakiekolwiek działania niepożądane należy zaprzestać stosowania preparatu i skonsultować się z lekarzem.