Venoruton 1000 (okserutyna) – tabl. mus.

Co to jest Venoruton?

Preparat chroniący ściany naczyń krwionośnych, wzmacniający naczynia włosowate.

Co zawiera i jak działa Venoruton?

Preparat zawiera okserutyny, które są półsyntetycznymi pochodnymi rutyny (rutyna, inaczej rutozyd, to związek naturalnie występujący w wielu roślinach). Okserutyny są hydroksyetylowymi pochodnymi rutyny i dla ich określenia stosowana jest także nazwa hydroksyetylorutozydy. Pochodne te są lepiej rozpuszczalne i łatwiej przyswajalne niż rutyna. Okserutyny są związkami flawonowymi (ich cząsteczka składa się z części cukrowej oraz części niecukrowej, opartej na strukturze flawonu). Okserutyny wykazują działanie ochronne na naczynia żylne. Zmniejszają przepuszczalność ścian naczyń włosowatych, działają przeciwobrzękowo i przeciwwysiękowo. Poprawiają elastyczność i stan napięcia ścian naczyń żylnych, zmniejszają zastój żylny w kończynach dolnych. Poprawiają przepływ krwi i limfy. Okserutyny są także antyoksydantami, tzn. wykazują działanie przeciwutleniające (ograniczają szkodliwy wpływ wolnych rodników). Stosowane są przede wszystkim w przypadku przewlekłej niewydolności żylnej. Maksymalne stężenie we krwi uzyskiwane jest zwykle w czasie 2–9 godzin po doustnym podaniu okserutyn.

Kiedy stosować Venoruton?

Preparat jest wskazany: · w leczeniu objawowym przewlekłej niewydolności żylnej (żylaków podudzi) w celu zmniejszenia obrzęków, złagodzenia zaburzeń czucia, mrowienia, bólów i kurczy mięśni, uczucia ciężkości nóg · w leczeniu objawowym żylaków odbytu (hemoroidy) · pomocniczo w mikroangiopatiach w przebiegu cukrzycy.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci. Preparat nie powinien być stosowany u kobiet w I trymestrze ciąży.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Venoruton?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Jeżeli występują obrzęki w okolicach kostek spowodowane zaburzeniami czynności serca, wątroby lub nerek nie należy stosować preparatu. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie ma danych dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Venoruton

Preparat ma postać tabletek musujących i przeznaczony jest do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Przewlekła niewydolność żylna: 1 tabletka 2 razy na dobę, do momentu ustąpienia objawów. Po ponownym pojawieniu się objawów leczenie można wznowić. Żylaki odbytu: 1 tabletka 2 razy na dobę przez 1–4 tygodni. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci. Sposób podawania: 1 tabletkę należy rozpuścić w szklance wody i wypić. Przyjmować w trakcie lub bezpośrednio po posiłku.

Czy można stosować Venoruton w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. Preparat nie powinien być stosowany u kobiet w I trymestrze ciąży. Przed zastosowaniem preparatu u kobiet w pozostałym okresie ciąży lub u kobiet w okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie stwierdzono występowania interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Venoruton 1000 może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Preparat jest zwykle dobrze tolerowany. Rzadko lub bardzo rzadko mogą wystąpić: ból brzucha, wzdęcia, biegunki, niestrawność, uczucie dyskomfortu w żołądku, zawroty i bóle głowy, uderzenia gorąca, zmęczenie, znużenie, bóle stawów, reakcje nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka, nadwrażliwość na światło, łysienie) oraz reakcje anafilaktyczne, w tym mogący stanowić zagrożenie życia wstrząs anafilaktyczny.