Venoruton Gel (okserutyna) – żel

Co to jest Venoruton Gel?

Preparat do stosowania miejscowego chroniący ściany naczyń krwionośnych, wzmacniający naczynia włosowate.

Co zawiera i jak działa Venoruton Gel?

Preparat zawiera okserutyny, które są półsyntetycznymi pochodnymi rutyny (rutyna, inaczej rutozyd, to związek naturalnie występujący w wielu roślinach). Okserutyny są hydroksyetylowymi pochodnymi rutyny i dla ich określenia stosowana jest także nazwa hydroksyetylorutozydy. Pochodne te są lepiej rozpuszczalne i łatwiej przyswajalne niż rutyna. Okserutyny są związkami flawonowymi (ich cząsteczka składa się z części cukrowej oraz części niecukrowej, opartej na strukturze flawonu). Okserutyny wykazują działanie ochronne na naczynia żylne. Zmniejszają przepuszczalność ścian naczyń włosowatych, działają przeciwobrzękowo i przeciwwysiękowo. Poprawiają elastyczność i stan napięcia ścian naczyń żylnych, zmniejszają zastój żylny w kończynach dolnych. Poprawiają przepływ krwi i limfy. Okserutyny są także antyoksydantami, tzn. wykazują działanie przeciwutleniające (ograniczają szkodliwy wpływ wolnych rodników). Stosowane są przede wszystkim w przypadku przewlekłej niewydolności żylnej.

Kiedy stosować Venoruton Gel?

Preparat jest wskazany do miejscowego stosowania na skórę: · w bólach i obrzękach nóg spowodowanych przewlekłą niewydolnością żylną (łagodzenie objawów takich jak uczucie ciężkości nóg, bóle i obrzęki kończyn dolnych, kurcze mięśni, zaburzenia czucia) · w stanach bólowych po obliteracyjnym leczeniu żylaków.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Venoruton Gel?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowo na nieuszkodzoną powierzchnię skóry. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienia skóry. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie ma danych dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Venoruton Gel

Preparat ma postać żelu i przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Żel nanieść na zmieniono chorobowo miejsce, rozprowadzić i delikatnie wmasować, aż do całkowitego wchłonięcia. Stosować 2 razy na dobę, rano i wieczorem. W razie konieczności można stosować pod opatrunkiem okluzyjnym lub bandażem.

Czy można stosować Venoruton Gel w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. Preparat nie powinien być stosowany u kobiet w I trymestrze ciąży, chyba że lekarz uzna to za konieczne i zaleci stosowanie preparatu. Przed zastosowaniem preparatu u kobiet w pozostałym okresie ciąży lub u kobiet w okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie stwierdzono występowania interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Venoruton Gel może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Preparat jest zwykle dobrze tolerowany. Rzadko mogą wystąpić skórne reakcje nadwrażliwości. Reakcje te ustępują po zaprzestaniu stosowania preparatu.