Venotrex (trokserutyna) – kaps.

Co to jest Venotrex?

Preparat chroniący ściany naczyń krwionośnych, wzmacniający naczynia włosowate.

Co zawiera i jak działa Venotrex?

Substancją czynną preparatu jest trokserutyna. Trokserutyna jest półsyntetyczną pochodną rutyny (rutyna, inaczej rutozyd, to związek naturalnie występujący w wielu roślinach). Trokserutyna należy do grupy związków zwanych okserutynami, będących hydroksyetylowymi pochodnymi rutyny. Pochodne te są lepiej rozpuszczalne i łatwiej przyswajalne niż rutyna. Okserutyny są związkami flawonowymi (ich cząsteczka składa się z części cukrowej oraz części niecukrowej, opartej na strukturze flawonu). Trokserutyna wykazuje działanie ochronne na naczynia żylne. Zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń włosowatych, działa przeciwobrzękowo i przeciwwysiękowo. Poprawia elastyczność i stan napięcia ścian naczyń żylnych, zmniejsza zastój żylny w kończynach dolnych. Poprawia przepływ krwi i limfy. Trokserutyna jest także antyoksydantem, tzn. wykazuje działanie przeciwutleniające (ogranicza szkodliwy wpływ wolnych rodników oraz utlenianie witaminy C przedłużając jej działanie). Stosowana jest przede wszystkim w przypadku przewlekłej niewydolności żylnej. Maksymalne stężenie we krwi uzyskiwane jest zwykle w czasie 1–6 godzin po doustnym podaniu okserutyn a okres półtrwania wynosi przeciętnie 10–25 godzin.

Kiedy stosować Venotrex?

Preparat jest wskazany w leczeniu objawowym: · niewydolności krążenia żylnego i limfatycznego, szczególnie w obrębie kończyn dolnych (uczucie ciężkości nóg, bóle nóg, nocne kurcze, żylaki) · w przypadku nasilenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inne hydroksyetylorutozydy. Osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy, nie powinny stosować tego preparatu (preparat zawiera laktozę). Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Venotrex?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Jeżeli występują obrzęki w okolicach kostek spowodowane zaburzeniami czynności serca, wątroby lub nerek nie należy stosować preparatu. Jeżeli pomimo stosowania preparatu dolegliwości związane z żylakami odbytu nie ustępują lub nasilają się należy skonsultować się z lekarzem. W takiej sytuacji zalecane jest wykonanie badania proktologicznego. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat zawiera laktozę; osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy, nie powinny stosować tego preparatu. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Venotrex

Preparat ma postać kapsułek i przeznaczony jest do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Zwykle stosuje się 400 mg (2 kapsułki po 200 mg) 3 razy na dobę lub 300 mg (1 kapsułka 300 mg) 4 razy na dobę przez 2–4 tygodni. Zalecane jest przyjmowanie preparatu w trakcie posiłku. W leczeniu podtrzymującym lub w przypadku nawrotów 400 mg (2 kapsułki po 200 mg) 2 razy na dobę lub 300 mg (1 kapsułka 300 mg) 3 razy na dobę przez 3–4 tygodni. Zalecane jest przyjmowanie preparatu w trakcie posiłku. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci.

Czy można stosować Venotrex w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, a także jeżeli karmisz piersią przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie stwierdzono występowania istotnych klinicznie interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Venotrex może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Preparat jest zwykle dobrze tolerowany. Rzadko lub bardzo rzadko mogą wystąpić: skórne reakcje nadwrażliwości (wysypka, świąd, pokrzywka, nadwrażliwość na światło, łysienie), biegunka, niestrawność, ból brzucha, wzdęcia, nudności, wymioty, zawroty głowy, bóle głowy, zmęczenie, znużenie, uderzenia gorąca, bóle stawów. Jeżeli wystąpią powyższe działania niepożądane zaleca się zmniejszenie dawki o połowę lub okresowe zaprzestanie stosowania preparatu. Bardzo rzadko mogą wystąpić ciężkie reakcje nadwrażliwości, w tym reakcje anafilaktyczne i wstrząs anafilaktyczny.