Venożel (diklofenak + escyna + tribenozyd) – żel

Co to jest Venożel?

Jest to preparat do stosowania miejscowego o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i osłaniającym naczynia krwionośne.

Co zawiera i jak działa Venożel?

Jest to preparat złożony zawierający diklofenak, niesteroidowy lek przeciwzapalny oraz tribenozyd i escynę, substancje działające osłaniająco na naczynia krwionośne. Diklofenak przeciwdziała syntezie prostaglandyn, substancji odgrywających znaczącą rolę w rozwoju stanu zapalnego. Działanie diklofenaku polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenaz (zarówno COX-1 jak i COX-2). Enzymy te biorą udział w reakcjach prowadzących do powstania prostaglandyn z lipidów błon komórkowych. Diklofenak zmniejsza objawy odpowiedzi zapalnej i działa przeciwbólowo. Nie działa przeciwdrobnoustrojowo. Tribenozyd działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo, zapobiega uszkodzeniom śródbłonka naczyniowego. Łagodzi uczucie zwiększonego napięcia tkanek. Escyna ma działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Zarówno tribenozyd jak i escyna zmniejszają przepuszczalność naczyń, co ogranicza rozwój reakcji zapalnej i zmniejsza obrzęk. Po zastosowaniu miejscowym preparatu wchłanianie substancji czynnych zależy od zastosowanej dawki, wielkości leczonego obszaru, czasu kontaktu preparatu ze skórą i od właściwości powierzchni na którą zastosowano preparat.

Kiedy stosować Venożel?

Preparat jest wskazany w: · zapaleniu żył kończyn dolnych · obrzękach pooperacyjnych i pourazowych, obrzękach zastoinowych kończyn dolnych · zespołach bólowych związanych z chorobami kręgosłupa · bólach mięśni i stawów po urazach (stłuczenia, zwichnięcia, naderwania) · ograniczonych i łagodnych postaciach zapalenia stawów.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest uczulenie na kwas acetylosalicylowy (potocznie nazywany niekiedy aspiryną) lub na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Uczulenie na powyższe leki może objawiać się w postaci napadu astmy, pokrzywki lub ostrego nieżytu błony śluzowej nosa. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane w przypadku występowania zmian zapalnych lub uszkodzeń skóry oraz otwartych ran. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u kobiet w III trymestrze ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci do 12. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Venożel?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowo na zdrową i nieuszkodzoną powierzchnię skóry. Preparatu nie należy stosować na skórę uszkodzoną, zmienioną ani na otwarte rany. Należy chronić oczy, usta i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem. W razie przedostania się żelu do oczu lub na błony śluzowe należy obficie spłukać je wodą. Jeżeli po 7 dniach stosowania preparatu objawy nie ustępują lub nasilają się należy skonsultować się z lekarzem. Nie należy stosować preparatu pod opatrunkami (bandaże, plastry). W przypadku stosowania preparatu na dużej powierzchni skóry lub w przypadku stosowania długotrwałego nie można wykluczyć ryzyka wystąpienia ogólnych działań niepożądanych diklofenaku; należy zachować ostrożność. W okresie stosowania preparatu oraz przez 2 tygodnie po jego zakończeniu należy unikać bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne lub UV (np. w solarium). Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu, które mogą powodować reakcje alergiczne. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Venożel

Preparat ma postać żelu do stosowania miejscowego na skórę. Wielkość dawki zależy od wielkości powierzchni, na którą stosowany jest żel. Po każdym zastosowaniu preparatu należy dokładnie umyć ręce mydłem i wodą. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Na powierzchnię skóry należy nałożyć niewielką ilość żelu, jednorazowo zwykle pasek żelu o długości ok. 4 cm (wielkość dawki należy dostosować do wielkości leczonej powierzchni), rozprowadzić i delikatnie wmasować do całkowitego wchłonięcia. Stosować 3–4 razy na dobę, w odstępach kilkugodzinnych. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci do 12. roku życia. Czas trwania leczenia zależy od wskazania oraz od reakcji na leczenie, zwykle nie przekracza 4 tygodni. Jeżeli po 7 dniach stosowania preparatu objawy nie ustępują lub nasilają się należy skonsultować się z lekarzem.

Czy można stosować Venożel w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane w III trymestrze ciąży z powodu ryzyka przedwczesnego zamknięcia u płodu przewodu tętniczego oraz zahamowania czynności skurczowej macicy. Nie zaleca się stosowania preparatu w I i II trymestrze ciąży; w tym okresie stosowanie jest dopuszczone tylko na wyraźne zlecenie lekarza w uzasadnionych przypadkach, gdy po rozważeniu stosunku oczekiwanych korzyści dla matki do możliwego ryzyka dla płodu uzna on stosowanie preparatu za konieczne. Stosowanie preparatu u kobiet w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie stwierdzono występowania interakcji preparatu z innymi lekami. Jednakże, w przypadku stosowania preparatu na dużej powierzchni skóry lub w przypadku stosowania długotrwałego, nie można wykluczyć ryzyka wystąpienia interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Venożel może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Rzadko możliwe jest wystąpienie miejscowych reakcji skórnych, takich jak świąd, rumień, uczucie pieczenia skóry, nadwrażliwość skóry na światło, obrzęk, wysypka. Jeżeli preparat stosowany jest długotrwale lub na dużych powierzchniach skóry możliwe jest wystąpienie ogólnych działań niepożądanych (np. nudności, biegunka, bóle brzucha, bóle głowy, zapalenie skóry, obrzęk naczynioruchowy, wysypka grudkowata). W razie wystąpienia ogólnych działań niepożądanych należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.