Vicebrol forte (winpocetyna) – tabl.

Co to jest Vicebrol forte?

Pochodna eburnameniny o złożonym mechanizmie działania wpływająca na metabolizm mózgowy, przepływ krwi w mózgu i właściwości reologiczne krwi.

Kiedy stosować Vicebrol forte?

Preparat jest wskazany do stosowania w następujących przypadkach: · leczenie przewlekłej niewydolności krążenia mózgowego (w tym stanów po udarze niedokrwiennym) i otępienia naczyniopochodnego · łagodzenie objawów psychicznych i neurologicznych związanych z niewydolnością krążenia mózgowego · leczenie wspomagające przewlekłych zaburzeń krążenia w naczyniówce i siatkówce oka oraz zaburzeń słuchu o podłożu naczyniowym.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Przeciwwskazaniami do stosowania preparatu są również: ostra choroba niedokrwienna serca, zaburzenia rytmu serca, krwawienia do ośrodkowego układu nerowego, ciąża, okres karmienia piersią. Nie należy stosować preparatu u dzieci.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Vicebrol forte?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Przed rozpoczęciem stosowania preparatu lekarz wykluczy inne przyczyny zaburzeń czynności mózgu. Osoby z ciężką niewydolnością nerek powinny stosować mniejsze dawki preparatu. Należy zachować ostrożność u osób z niedociśnieniem lub niedociśnieniem ortostatycznym, gdyż długotrwałe stosowanie preparatu może powodować niewielkie obniżenie skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi. W przypadku zmniejszenia ciśnienia krwi bądź zaburzeń rytmu serca należy skonsultować się z lekarzem, który prawdopodobnie zaleci zaprzestanie stosowania preparatu. U osób z zespołem wydłużonego odcinka QT lub jednocześnie przyjmujących leki, które powodują wydłużenie odcinka QT, zaleca się wykonywanie kontrolnych badań EKG. Informacje o dodatkowych składnikach preparatu: Preparat zawiera laktozę, osoby z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, pierwotnym niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinny go stosować.

Dawkowanie preparatu Vicebrol forte

Preparat ma postać tabletek powlekanych. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Początkowo 10 mg 3 ×/dobę, w leczeniu podtrzymującym 5 mg 3 ×/dobę. W razie potrzeby dawka maks. 1 mg/kg masy ciała/dobę. Działanie występuje po ok. tygodniu stosowania, maksymalne działanie lecznicze osiągane jest w ciągu 3 miesięcy, a poprawa stanu klinicznego po 6–12 miesięcy leczenia. Osoby z ciężką niewydolnością nerek powinny stosować mniejsze dawki preparatu. Preparat należy stosować w całości doustnie, po posiłku.

Czy można stosować Vicebrol forte w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży (a także w okresie karmienia piersią) skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Stosowanie preparatu w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Winpocetyna stosowana równolegle z adenozyną zwiększa jej działanie neuroprotekcyjne. W rzadkich przypadkach winpocetyna nasila hipotensyjne działanie -metylodopy, dlatego podczas stosowania takiej terapii skojarzonej zaleca się systematyczną kontrolę ciśnienia krwi. Należy zachować ostrożność stosując preparat równolegle z lekami działającymi na ośrodkowy układ nerwowy, lekami przeciwarytmicznymi i przeciwzakrzepowymi.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Vicebrol może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Niezbyt często mogą wystąpić: zaburzenia snu (bezsenność, senność), zawroty i bóle głowy, osłabienie, mrowienie kończyn, wzmożone pocenie się, nadaktywność ruchowa, obniżenie odcinka ST, wydłużenie odcinka QT, częstoskurcz i dodatkowe skurcze serca, zmiany ciśnienia krwi (głównie obniżenie ciśnienia krwi), uderzenia krwi do głowy (zaczerwienienie skóry twarzy), nudności, zgaga i suchość w jamie ustnej, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, alergiczne odczyny skórne. Rzadko mogą wystąpić: leukopenia, bóle brzucha. Bardzo rzadko mogą wystąpić: obniżenie hematokrytu i stężenia hemoglobiny we krwi obwodowej.