Vicks MedExpecto o smaku miodu i imbiru na kaszel mokry (gwajafenezyna) – syrop

Co to jest Vicks MedExpecto o smaku miodu i imbiru na kaszel mokry?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.

Co zawiera i jak działa Vicks MedExpecto o smaku miodu i imbiru na kaszel mokry?

Substancją czynną preparatu jest gwajafenezyna. Gwajafenezyna jest eterem gwajakolu i glicerolu zaliczanym do grupy leków wykrztuśnych. U osób z przewlekłym zapaleniem oskrzeli wykazuje działanie zwiększające wydzielanie (objętośćoraz rodzaj wydzieliny), a także ułatwiające odkrztuszanie wydzieliny i w znacznym stopniu zmniejszające częstość kaszlu. U osób z przeziębieniem wykazano znaczne zmniejszenie dyskomfortu spowodowanego uczuciem obkurczenia dróg oddechowych.

Kiedy stosować Vicks MedExpecto o smaku miodu i imbiru na kaszel mokry?

Preparat jest wskazany do stosowania w przypadku konieczności rozrzedzania śluzu i ułatwenia wykrztuszania w kaszlu w przebiegu: – przeziębień i chorób grypopodobnych – ostrego zapalenia oskrzeli.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie należy stosować preparatu u dzieci do 14. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Vicks MedExpecto o smaku miodu i imbiru na kaszel mokry?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Jeżeli objawy (kaszel) nasilą się lub nie ustąpią w okresie 7 dni należy skonsultować się z lekarzem. Jeżeli dodatkowo wystąpi podwyższona temperatura, wysypka lub ból głowy należy zaprzestać stosowania preparatu i skonsultować się z lekarzem. Objawy te mogą świadczyć o konieczności zmiany leczenia i zastosowania dodatkowych leków np. antybiotyków. Należy zachować ostrożność u osób: – z zaburzeniami czynności nerek – z miastenią ciężką rzekomoporaźną – chorych na astmę oskrzelową, przewlekłe zapalenie oskrzeli, rozedmę płuc oraz u palaczy tytoniu – z ciężkimi chorobami żołądka i jelit. W wymienionych przypadkach preparat może być stosowany tylko po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ –preparat zawiera sacharozę; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy lub niedoborem sacharazy–izomaltazy nie powinny stosować preparatu ­ –preparat zawiera sacharozę; należy zachować ostrożność u chorych na cukrzycę ­ –preparat zawiera etanol; z tego powodu może być szkodliwy dla chorych: na padaczkę, na chorobę alkoholową, na choroby psychiczne, z niewydolnością wątroby, z uszkodzeniami mózgu a także u dzieci i kobiet w ciąży. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Etanol zawarty w preparacie (15 ml czyli 1 łyżka stołowa zawiera 630 mg etanolu) może osłabiać sprawność psychoruchową oraz zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi urządzeń/maszyn. Nie należy prowadzić pojazdów ani wykonywać czynności wymagających sprawności psychoruchowej takich jak np. praca na wysokości, pływanie.

Dawkowanie preparatu Vicks MedExpecto o smaku miodu i imbiru na kaszel mokry

Preparat ma postać syropu. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Przyjmować po posiłku, popijając małą ilością płynu. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i młodzież po 14. roku życia. 15 ml co 4 godziny, maksymalnie 6 dawek na dobę. Nie nalęzy stosować preparatu przed snem, ani dłużej niż 2 tygodnie.

Czy można stosować Vicks MedExpecto o smaku miodu i imbiru na kaszel mokry w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Ze względu na zawartość etanolu preparatu nie należy stosować w okresie ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Preparat może nasilaćdziałanie leków uspokajających i zwiotczających mięśnie.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Vicks MedExpecto może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Rzadko mogą wystąpić: zaburzenia ze strony układu pokarmowego, w tym nudności, wymioty lub biegunka. Bardzo rzadko mogą wystąpić: reakcje nadwrażliwości (trudności w przełykaniu, obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, silne swędzenie z wysypką lub obrzękiem skóry, śpiączka, splątanie, bradykardia, skurcz oskrzeli, duszność, granulocytopenia i wstrząs anafilaktyczny. Tego rodzaju reakcje mogą być poprzedzone przez gorączkę, zawroty głowy, nudności, wymioty, skurcze żołądka, zgagę lub ból.