Viprosal B (kamfora + olejek sosnowy + kwas salicylowy) – maść

Co to jest Viprosal B?

Preparat złożony do stosowania miejscowego na skórę o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

Co zawiera i jak działa Viprosal B?

Jest to preparat złożony zawierający 4 substancje czynne: jad żmii, kwas salicylowy, kamforę i terpentynę (olejek terpentynowy z sosny nadmorskiej). Przeznaczony jest do stosowania miejscowego. Dzięki skojarzonemu działaniu składników preparat wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Dodatkowo kamfora i terpentyna mają działanie drażniące, powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry i uczucie rozgrzania. Preparat stosowany pomocniczo w leczeniu nerwobólów i bólów stawowo-mięśniowych.

Kiedy stosować Viprosal B?

Preparat tradycyjnie stosowany jest w łagodzeniu bólów neuralgicznych (nerwobólów) i bólów stawowych. Do stosowania zewnętrznego.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu u osób: · z zaburzeniami krążenia mózgowego lub wieńcowego · ze skłonnością do występowania skurczów naczyń · z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek lub wątroby. Nie stosować na skórę uszkodzoną, owrzodzoną lub zmienioną chorobowo. Nie stosować na błony śluzowe. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci i młodzieży. Nie należy stosować preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Viprosal B?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowo na nieuszkodzoną powierzchnię skóry. Nie stosować na otwarte rany ani na uszkodzoną lub zmienioną chorobowo skórę. Należy chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem. Jeżeli wystąpi podrażnienie skóry należy przerwać stosowanie preparatu. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie ma danych dotyczących wpływu preparatu na sprawność psychofizyczną i na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Viprosal B

Preparat ma postać maści i jest przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli: niewielką ilość maści nanieść na bolące miejsce i delikatnie wmasować; stosować 1–2 razy na dobę. Stosować aż do całkowitego ustąpienia bólu. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci i młodzieży.

Czy można stosować Viprosal B w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. Nie należy stosować preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie ma danych dotyczących występowania interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Viprosal B może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Może wystąpić miejscowe podrażnienie skóry oraz reakcje alergiczne.