Vita Buerlecithin (lecytyna + witaminy) – płyn doustny

Co to jest Vita Buerlecithin?

Preparat wzmacniający zawierający lecytynę i witaminy.

Co zawiera i jak działa Vita Buerlecithin?

Preparat zawiera lecytynę sojową oraz witaminy z grupy B. 100 ml płynu zawiera: 10,4 g lecytyny sojowej, 3,5 mg ryboflawiny (witamina B2), 3,5 mg pirydoksyny (witamina B6), 2,5 µg witaminy B12, 20 mg pantotenianu sodu, 35 mg amidu kwasu nikotynowego. Lecytyna jest naturalnie występującym fosfolipidem. Stanowi źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych i choliny. Lecytyna jest ważnym elementem strukturalnym błon komórkowych, bierze udział w licznych procesach metabolicznych. Jako składnik osłonek mielinowych odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego. Wspomaga funkcjonowanie wątroby oraz emulgację cholesterolu, co zapobiega powstawaniu złogów tłuszczowych. Witaminy z grupy B są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, układu sercowo-naczyniowego oraz przebiegu wielu procesów metabolicznych.

Kiedy stosować Vita Buerlecithin?

Wskazania do stosowania preparatu obejmują: · osłabienie pamięci i koncentracji · stany stresowe, nadpobudliwość nerwową, bezsenność · stany wyczerpania fizycznego i psychicznego (przepracowanie, wyczerpanie, szybkie męczenie się) · pomocniczo w zaburzeniach czynności serca na tle nerwowym · objawy niedoboru witamin z grupy B · stan rekonwalescencji po chorobie · pomocniczo u osób w podeszłym wieku · zapobiegawczo w miażdżycy naczyń · zapobiegawczo i pomocniczo w przypadku zwiększonego stężenia cholesterolu we krwi.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nadwrażliwość na soję lub orzechy jest przeciwwskazaniem do stosowania preparatu. Nie stosować u osób z zespołem przeciwciał antyfosfolipidowych. Ze względu na zawartość alkoholu, preparatu nie należy stosować: · u dzieci do 12. roku życia · u kobiet w ciąży lub karmiących piersią · u osób z chorobami wątroby, chorych na padaczkę, chorobę alkoholową lub z uszkodzeniami mózgu. Preparat zawiera sacharozę i nie powinien być stosowany przez osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy lub niedoborem sacharazy–izomaltazy.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Vita Buerlecithin?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Informacja dla chorych na cukrzycę: dawka dobowa preparatu, tj. 60 ml zawiera 5 g węglowodanów, co odpowiada 0,42 jednostki chlebowej. Preparat zawiera alkohol (16,4%), co oznacza, że 20 ml preparatu zawiera 2,6 g alkoholu, co jest równoważne 66 ml piwa lub 27 ml wina. Preparat zawiera barwnik czerwień koszenilową (Ponceau 4R, E 124), który może powodować wystąpienie reakcji nadwrażliwości. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Należy wziąć pod uwagę, że preparat zawiera alkohol: 20 ml preparatu (1 dawka) zawiera 2,6 g alkoholu, co jest równoważne 66 ml piwa lub 27 ml wina.

Dawkowanie preparatu Vita Buerlecithin

Preparat ma postać płynu do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania preparatu a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Przed użyciem butelkę należy wstrząsnąć. Dorośli i dzieci po 12. roku życia: 20 ml 3 razy na dobę. W przypadku znacznego osłabienia organizmu dawkę dobową można podwoić. W celu osiągnięcia właściwego efektu działania preparatu zaleca się jego stosowanie przez dłuższy czas.

Czy można stosować Vita Buerlecithin w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku lub suplementu diety w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego preparatu. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Ze względu na zawartość alkoholu stosowanie preparatu u kobiet w ciąży oraz u kobiet w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie należy stosować preparatu jeżeli przyjmowane są leki psychotropowe (leki stosowane w zaburzeniach psychicznych) lub inne leki mogące wchodzić w interakcje z alkoholem (np. leki uspokajające, nasenne, przeciwpadaczkowe, niektóre leki przeciwbólowe).

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Vita Buerlecithin może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Niekiedy mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe (np. nudności, wymioty, stolce tłuszczowe, biegunka). Bardzo rzadko możliwe reakcje nadwrażliwości, takie jak np. wysypka, pokrzywka lub ciężkie reakcje nadwrażliwości (w tym na barwnik czerwień koszenilową).