Vita Buerlecithin (lecytyna + witaminy) – tabl. drażowane

Co to jest Vita Buerlecithin?

Preparat wzmacniający zawierający lecytynę i witaminy.

Co zawiera i jak działa Vita Buerlecithin?

Preparat zawiera lecytynę sojową, witaminę E oraz witaminy z grupy B. 1 drażetka zawiera: 750 mg lecytyny sojowej, 0,44 mg tiaminy (witamina B1), 0,3 mg ryboflawiny (witamina B2), 0,3 mg pirydoksyny (witamina B6), 0,8 mg pantotenianu wapnia, 5 mg tokoferolu (witamina E). Lecytyna jest naturalnie występującym fosfolipidem. Stanowi źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych i choliny. Lecytyna jest ważnym elementem strukturalnym błon komórkowych, bierze udział w licznych procesach metabolicznych. Jako składnik osłonek mielinowych odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego. Wspomaga funkcjonowanie wątroby oraz emulgację cholesterolu, co zapobiega powstawaniu złogów tłuszczowych. Witaminy z grupy B są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, układu sercowo-naczyniowego oraz przebiegu wielu procesów metabolicznych. Witamina E jest przeciwutleniaczem i ogranicza szkodliwe działanie wolnych rodników, w tym zapobiega utlenianiu nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Kiedy stosować Vita Buerlecithin?

Wskazania do stosowania preparatu obejmują: · osłabienie pamięci i koncentracji · stany stresowe, nadpobudliwość nerwową, bezsenność · stany wyczerpania fizycznego i psychicznego (przepracowanie, wyczerpanie, szybkie męczenie się) · pomocniczo w zaburzeniach czynności serca na tle nerwowym · objawy niedoboru witamin z grupy B · stan rekonwalescencji po chorobie · pomocniczo u osób w podeszłym wieku · zapobiegawczo w miażdżycy naczyń · zapobiegawczo i pomocniczo w przypadku zwiększonego stężenia cholesterolu we krwi.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nadwrażliwość na soję lub orzechy jest przeciwwskazaniem do stosowania preparatu. Nie stosować u osób z zespołem przeciwciał antyfosfolipidowych. Preparat zawiera sacharozę i nie powinien być stosowany przez osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy lub niedoborem sacharazy–izomaltazy. Preparat zawiera laktozę i nie powinien być stosowany przez osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy. Preparat zawiera sorbitol i nie powinien być stosowany przez osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Vita Buerlecithin?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Informacja dla chorych na cukrzycę: maksymalna dawka dobowa preparatu, tj. 6 tabletek drażowanych, zawiera 4,3 g węglowodanów, co odpowiada 0,36 jednostki chlebowej. Ze względu na zawartość sorbitolu preparat może mieć lekkie działanie przeczyszczające. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Vita Buerlecithin

Preparat ma postać tabletek drażowanych do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania preparatu a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Tabletkę drażowaną należy rozgryźć. Dorośli i dzieci po 12. roku życia: 1–2 tabletki drażowane 3 razy na dobę. W przypadku znacznego osłabienia organizmu dawkę dobową można podwoić. Dzieci 6.–12. roku życia: do 2 tabletek drażowanych na dobę.

Czy można stosować Vita Buerlecithin w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku lub suplementu diety w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego preparatu. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu przez kobiety w ciąży ani przez kobiety karmiące piersią. Przed zastosowaniem preparatu w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Ze względu na zawartość witaminy E preparat może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych. Doustne środki antykoncepcyjne mogą wpływać na zwiększenie stężenia witaminy E we krwi.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Vita Buerlecithin może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Niekiedy mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe (np. nudności, wymioty, stolce tłuszczowe, biegunka). Bardzo rzadko możliwe reakcje nadwrażliwości, takie jak np. wysypka, pokrzywka.