VitA-POS (retinol) – maść do oczu

Co to jest VitA-POS?

Preparat z witaminą A, stosowany miejscowo do oka (do worka spojówkowego), o działaniu ochronnym i pielęgnacyjnym, wspomagającym naturalne działanie płynu łzowego.

Co zawiera i jak działa VitA-POS?

Preparat zawiera retinol (czynna postać witaminy A) oraz stałą i płynną parafinę, wosk, białą wazelinę. Witamina A jest naturalnym składnikiem płynu łzowego. W warunkach fizjologicznych, odpowiednia wilgotność powierzchni rogówki zapewniana jest przez przylegającą do powierzchni oka cienką warstwę płynu łzowego. Jeśli ilość lub skład płynu łzowego jest zaburzona może wystąpić podrażnienie, pieczenie, suchość. Witamina A reguluje wzrost i regenerację nabłonków, chroni przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Preparat wykazuje działanie ochronne na nabłonek rogówki i spojówkę i może być stosowany w podrażnieniach, uczuciu suchości i zmęczenia oczu.

Kiedy stosować VitA-POS?

Preparat jest wskazany w leczeniu objawów dyskomfortu w obrębie oka (pieczenie, swędzenie, wysuszenie, odczucie obecności ciała obcego), powstałych na skutek działania wiatru, zimna, słońca, dymu, klimatyzacji, długotrwałej pracy przy komputerze, oglądania telewizji, nocnej jazdy samochodem czy stosowania soczewek kontaktowych.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. W trakcie leczenia nie stosować soczewek kontaktowych.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując VitA-POS?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat jest przeznaczony tylko do użytku zewnętrznego, miejscowo do worka spojówkowego. W okresie stosowania preparatu nie można używać soczewek kontaktowych. Jeżeli objawy nasilają się lub utrzymują przez długi okres należy skonsultować się z lekarzem okulistą. Preparat nie zawiera środków konserwujących. Może być stosowany długotrwale. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Ze względu na obecność składników tłuszczowych, po zaaplikowaniu maści do worka spojówkowego, przejściowo występuje niewyraźne widzenie. W tym okresie nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych ani obsługiwać urządzeń/maszyn czy wykonywać innych prac wymagających pełnej sprawności fizycznej.

Dawkowanie preparatu VitA-POS

Preparat ma postać maści do oczu, do stosowania miejscowego do worka spojówkowego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Niewielką ilość maści założyć do worka spojówkowego; częstotliwość podawania zależy od nasilenia dolegliwości i należy ją ustalić indywidualnie. Przy znacznym nasileniu objawów suchości oka zwykle stosuje się preparat 3 razy na dobę, zwłaszcza przed snem. Można stosować długotrwale. Preparat nie zawiera środków konserwujących. Po otwarciu preparat może być stosowany nie dłużej niż przez 3 miesiące. Preparat jest jałowy. Nie należy dotykać końcówką tuby jakiejkolwiek powierzchni, ponieważ może to spowodować zanieczyszczenie preparatu. Po użyciu pojemnik szczelnie zamknąć. W przypadku konieczności miejscowego stosowania innych leków okulistycznych, należy zachować 30 minutowy odstęp czasowy przed podaniem preparatu.

Czy można stosować VitA-POS w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu w okresie ciąży ani w okresie karmienia piersią; przed zastosowaniem preparatu należy skonsultować się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie należy stosować preparatu z innymi stosowanymi miejscowo lekami okulistycznymi; w przypadku konieczności ich zastosowania preparat należy zastosować 30 minut później.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również VitA-POS może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Nie ma danych dotyczących działań niepożądanych związanych ze stosowaniem preparatu. Po zaaplikowaniu maści do worka spojówkowego przejściowo występuje niewyraźne widzenie.