VitaD (cholekalcyferol) – aerozol

Co to jest VitaD?

Preparat to dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego zawierający witaminę D3 w postaci kropli wyciskanych z kapsułek twist-off.

Co zawiera i jak działa VitaD?

Zawarta w preparacie witamna D3 pełni istotną rolę w regulacji gospodaki wapniowo-fosforanowej organizmu. Jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania wapnia i fosforu, odpowiada za prawidłowy rozwój i mineralizację kości. Jej niedobór może prowadzić do upośledzenia mineralizacji kości, niedostatecznego uwapnienia nowo tworzącej się tkanki kostnej, a w konsekwencji do krzywicy u niemowląt i małych dzieci. Na niedobór witaminy D3 są narażone szczególnie niemowlęta karmione piersią, ponieważ pokarm kobiecy nie zawiera jej dostatecznej ilości. Dlatego zalecane jedt podawanie preparatu już od pierwszych dni życia. Niemowlęta karmione piersią powinny trzymywać 10 μg (400 j.m.) witaminy D3 a dobę, dawkę dla dzieci karmionych w sposób mieszany i sztucznie indywidualnie ustala lekarz.

Kiedy stosować VitaD?

Postępowanie dietetyczne u niemowląt karmionych piersią ze zwiększonym zapotrzebowaniem na wit. D.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. Nie należy przekraczać zalecanej dawki. Preparat należy stosować pod nadzorem lekarza, ściśle według jego zaleceń. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie ma danych dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując VitaD?

Preparat należy stosować pod nadzorem lekarza. Nie przekraczać zalecanej dawki dobowej. Należy zachować szczególną ostrożność podczas podawania, aby dziecko nie połknęło kapsułki. Jeżeli matka nie przyjmowała witaminy D w ostatnim trymestrze ciąży, to noworodki donoszone, karmione piersią wymagają wcześniejszego podawania witaminy D od pierwszych dni życia. Jeżeli matka przyjmowała witaminę D w ostatnim trymestrze ciąży, to noworodki donoszone, karmione piersią powinny otrzymywać witaminę D od 3. tygodnia życia. Niemowlęta karmione piersią powinny otrzymywać witaminę przez cały okres karmienia piersią (niezależnie od tego, czy matka karmiąca przyjmuje preparaty zawierające tę witaminę). Noworodki karmione mlekiem modyfikowanym, spożywające (na dobę) wystarczającą objętość mleka do zapewnienia dobowego zapotrzebowania na witaminę D nie wymagają dodatkowej suplementacji tej witaminy. Przy karmieniu mieszanym lekarz ustala dawkę indywidualnie, obliczając zawartość witaminy w podawanym mleku modyfikowanym. Suplementu diety nie można stosować jako substytutu zróżnicowanej diety.

Dawkowanie preparatu VitaD

Preparat ma postać kropli wyciskanych z kapsułek twist-off do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania preparatu a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Zawartość 1 otwieranej kapsułki (10 μg) 1 raz na dobę. Końcówkę należy przekręcić i oderwać, a następnie zawartość 1 kapsułki wycisnąć do ściągniętego pokarmu matki albo bezpośrednio do ust dziecka. Podczas podawania preparatu należy zachować szczególną ostrożność aby dziecko nie połknęło kapsułki.

Czy można stosować VitaD w okresie ciąży i karmienia piersią?

Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku lub suplementu diety w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego preparatu. Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu przez kobiety w ciąży ani przez kobiety karmiące piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Nie ma danych dotyczących występowania interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Nie ma danych dotyczących możliwych działań niepożądanych związanych ze stosowaniem preparatu.