VitaK (fitomenadion) – aerozol

Co to jest VitaK?

Preparat to dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego zawierający witaminę K. Preparat dostępny jest w 2 postaciach: · w postaci kropli wyciskanych z kapsułek twist-off · w postaci aerozolu, umożliwiającego doustne podanie preparatu.

Co zawiera i jak działa VitaK?

Preparat zawiera witaminę K1 (inne spotykane nazwy to fitomenadion, filochinon). 1 kapsułka twist-off lub 1 aplikacja aerozolu (naciśnięcie pompki) zawiera 25 µg witaminy K1. Witamina K jest odpowiedzialna za prawidłową krzepliwość krwi. Jest niezbędna do wątrobowej syntezy osoczowych czynników krzepnięcia, które warunkują prawidłowy przebieg procesu krzepnięcia krwi. Ilość witaminy K w pokarmie kobiecym może być niewystarczająca. Zgodnie z zaleceniami zespołu polskich ekspertów noworodki i niemowlęta karmione piersią poza jednorazową dawką witaminy K podaną w szpitalu po urodzeniu wymagają dalszej profilaktycznej podaży witaminy K od 2. tygodnia życia do ukończenia 3. miesiąca życia. Niemowlęta karmione sztucznie, po otrzymaniu jednorazowej dawki witaminy K po urodzeniu, nie wymagają dalszej podaży profilaktycznej.

Kiedy stosować VitaK?

Preparat stosowany w postępowaniu dietetycznym w profilaktyce niedoboru witaminy K u karmionych piersią noworodków i niemowląt od 2. tygodnia życia do ukończenia 3. miesiąca życia.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie stosować pozajelitowo.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując VitaK?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. Nie należy przekraczać zalecanej dawki. Preparat należy stosować pod nadzorem lekarza, ściśle według jego zaleceń. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie ma danych dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu VitaK

Preparat ma postać kropli wyciskanych z kapsułek twist-off (otwieranych) lub postać aerozolu umożliwiającego podanie doustne. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania preparatu a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Noworodki i niemowlęta od 2. tygodnia życia do ukończenia 3. miesiąca życia, karmione piersią: Preparat w postaci kropli wyciskanych z kapsułek: 25 μg (zawartość 1 otwieranej kapsułki) 1 raz na dobę. Końcówkę należy przekręcić i oderwać, a następnie zawartość 1 kapsułki wycisnąć do ściągniętego pokarmu matki albo bezpośrednio do ust dziecka. Podczas podawania preparatu należy zachować szczególną ostrożność aby dziecko nie połknęło kapsułki. Aerozol umożliwiający doustne podanie preparatu: 25 µg tj. 1 aplikacja aerozolu (naciśnięcie pompki do oporu) bezpośrednio do ust dziecka 1 raz na dobę.

Czy można stosować VitaK w okresie ciąży i karmienia piersią?

Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku lub suplementu diety w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego preparatu. Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu przez kobiety w ciąży ani przez kobiety karmiące piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Nie ma danych dotyczących występowania interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Nie ma danych dotyczących możliwych działań niepożądanych związanych ze stosowaniem preparatu.