Vitaminum A 12 000 j.m. + E 70 mg Hasco (retinol + tokoferol) – kaps. miękkie

Co to jest Vitaminum A?

Preparat jest mieszaniną 2 witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: witaminy A (retinol) i witaminy E (tokoferol).

Co zawiera i jak działa Vitaminum A?

Jest to preparat złożony zawierający 2 substancje czynne: retinol (witamina A) i tokoferol (witamina E). Witamina A niezbędna jest w wielu procesach biologicznych w tym w procesie wzrostu i regeneracji nabłonków. Po przemianach chemicznych wchodzi w skład barwnika wzrokowego a jej niedobór prowadzi do tzw. kurzej ślepoty czyli niedowidzenia o zmierzchu, wysychania spojówek, a w ciężkich przypadkach może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Niedobór witaminy A może także być przyczyną: zmian skórnych, rogowacenia nabłonka, zaburzeń wzrostu zębów, zmian w ośrodkowym układzie nerwowym. Witamina E ma działanie przeciwutleniające, zapobiega szkodliwemu działaniu wolnych rodników i nadtlenków, chroniąc w ten sposób zwłaszcza strukturę błon komórkowych.

Kiedy stosować Vitaminum A?

Preparat jest wskazany pomocniczo w geriatrii, okulistyce (np. w przypadku kseroftalmii oraz niedowidzenia o zmierzchu), miażdżycy, zaburzeniach czynności męskich gruczołów płciowych, zaburzeniach okresu pokwitania oraz w nadmiernym rogowaceniu naskórka.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Vitaminum A?

Nie należy stosować równolegle innych preparatów zawierających witaminę A lub E ze względu na możliwość wystąpienia objawów hiperwitaminozy. Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Należy zachować ostrożność u osób z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby, osób o małej masie ciała, osób z hipoproteinemią (ze zmniejszonym stężeniem białek we krwi na skutek np. niskiej podaży białka) oraz u osób nadużywających alkoholu. W tych grupach chorych istnieje ryzyko wystąpienia objawów hiperwitaminozy A, zwłaszcza w przypadku długotrwałego stosowania preparatów witaminy A. U chorych na chorobę alkoholową oraz u osób z zaburzeniami czynności wątroby może wystąpić dalsze pogorszenie czynności wątroby (lekarz zaleci stosowanie odpowiednio mniejszych dawek). Należy zachować ostrożność u osób przyjmujących doustne leki przeciwzakrzepowe (np. dikumarol, warfaryna) lub estrogeny (np. doustne preparaty antykoncepcyjne) ze względu na możliwość wystąpienia zaburzeń procesu krzepnięcia krwi (ryzyko krwotoku). Podczas długotrwałego stosowania witaminy E lekarz zaleci regularne badania parametrów związanych z procesem krzepnięcia krwi (oznaczanie czasu protrombinowego). Kobiety stosujące preparat powinny bezwzględnie skonsultować się z lekarzem w sprawie stosowania skutecznej antykoncepcji aby zapobiec ciąży w okresie leczenia. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ –olej arachidowy (olej z orzeszków ziemnych) zawarty w preparacie może zawierać śladowe ilości białka orzeszków ziemnych mogącego powodować wystąpienie reakcji alergicznych; osoby uczulone na orzeszki ziemne lub soje nie powinny stosować preparatu. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Vitaminum A

Preparat ma postać kapsułek miękkich. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Zwykle stosuje się 1–2 kapsułek na dobę.

Czy można stosować Vitaminum A w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Ten preparat jest przeciwwskazany w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Retinoidy stosowane np. w leczeniu trądziku (takie jak: izotretynoina, acytretyna, beksaroten lub etretynat) mogą nasilać działanie witaminy A i spowodować objawy hiperwitaminozy A. Wchłanianie witaminy A i witaminy E z przewodu pokarmowego może ulec zmniejszeniu jeżeli równolegle stosowane są doustnie następujące leki: cholestyramina, kolestypol, neomycyna, olej mineralny (np. w preparatach przeczyszczających). Witamina A w dużych dawkach nasila działanie leków przeciwzakrzepowych (pochodnych kumaryny). Doustne preparaty antykoncepcyjne mogą zwiększać stężenie witaminy A w osoczu. Witamina E może działać antagonistycznie w stosunku do witaminy K. Należy unikać stosowania preparatu u osób przyjmujących doustne leki przeciwzakrzepowe (z grupy pochodnych kumaryny [dikumarol, warfaryna] i indanodionu) lub estrogeny (np. doustne preparaty antykoncepcyjne), ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia krwotoków. Witamina E może zwiększać wchłanianie i magazynowanie witaminy A, oraz chronić przed hiperwitaminozą A. Witamina E może zmniejszać zapotrzebowanie na insulinę i glikozydy naparstnicy. Preparaty żelaza (związki żelaza stosowane są w leczeniu niedokrwistości) mogą zmniejszać działanie witaminy E; należy zachować kilkugodzinny odstęp pomiędzy przyjęciem obu leków.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Vitaminum A 12 000 + E 70 Hasco może powodować działania niepożądane, chociaż zwykle nie występują one jeżeli preparat stosowany jest zgodnie z zaleconym dawkowaniem. W wyniku długotrwałego przyjmowania dużych dawek witaminy A może dojść do zespołu hiperwitaminozy A (zmęczenie, złe samopoczucie, senność, bóle i zawroty głowy, zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe i zaburzenia widzenia, oczopląs, zaburzenia psychotyczne, mało charakterystyczne zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zmniejszenie łaknienia, wymioty, powiększenie wątroby i śledziony, zmiany skórne i w obrębie błon śluzowych, łysienie, bóle kostne i stawowe).