Vitaminum A+E GSK (retinol + tokoferol) – kaps. miękkie

Co to jest Vitaminum A+E GSK?

Preparat jest mieszaniną 2 witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: witaminy A (retinol) i witaminy E (tokoferol).

Co zawiera i jak działa Vitaminum A+E GSK?

Jest to preparat złożony zawierający 2 substancje czynne: retinol (witamina A) i tokoferol (witamina E). Witamina A niezbędna jest w wielu procesach biologicznych w tym w procesie wzrostu i regeneracji nabłonków. Po przemianach chemicznych wchodzi w skład barwnika wzrokowego a jej niedobór prowadzi do tzw. kurzej ślepoty czyli niedowidzenia o zmierzchu, wysychania spojówek, a w ciężkich przypadkach może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Niedobór witaminy A może także być przyczyną: zmian skórnych, rogowacenia nabłonka, zaburzeń wzrostu zębów, zmian w ośrodkowym układzie nerwowym. Witamina E ma działanie przeciwutleniające, zapobiega szkodliwemu działaniu wolnych rodników i nadtlenków, chroniąc w ten sposób zwłaszcza strukturę błon komórkowych.

Kiedy stosować Vitaminum A+E GSK?

Preparat jest wskazany: · w zapobieganiu niedoborom witamin A i E · w okresie wzmożonego zapotrzebowanie na witaminę A i E (np. stres, wysiłek fizyczny, nieprawidłowa dieta).

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na orzeszki ziemne czy soję. Nie możesz także stosować preparatu jeżeli występuje u Ciebie hiperwitaminoza A lub E lub zaburzenia wchłaniania tłuszczów.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Vitaminum A+E GSK?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Należy zachować ostrożność u osób z niewydolnością nerek lub wątroby, oraz u osób przyjmujących leki przeciwzakrzepowe z grupy pochodnych kumaryny i indanodionu ze względu na możliwość wystąpienia zaburzeń procesu krzepnięcia krwi. Nie należy stosować równolegle innych preparatów zawierających witaminę A lub E ze względu na możliwość wystąpienia hiperwitaminozy. Bez konsultacji z lekarzem nie należy zwiększać zalecanego dawkowania. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ –olej arachidowy (olej z orzeszków ziemnych) zawarty w preparacie może zawierać śladowe ilości białka orzeszków ziemnych mogącego powodować wystąpienie reakcji alergicznych; osoby uczulone na orzeszki ziemne lub soje nie powinny stosować preparatu. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Vitaminum A+E GSK

Preparat ma postać kapsułek miękkich. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Zapobiegawczo: 1 kapsułka 1 raz na dobę. W uzupełnianiu niedoboru: 1 kapsułka 2–3 razy na dobę.

Czy można stosować Vitaminum A+E GSK w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Stosowanie preparatu u kobiet w ciąży możliwe wyłącznie po konsultacji z lekarzem i tylko w stanach niedoboru witaminy A, zgodnie z zaleceniami lekarza. Witamina A może mieć działanie teratogenne. U kobiet w ciąży (lub zamierzających zajść w ciążę) łączna dawka witaminy A nie może być większa niż 4000 j.m. na dobę; należy zachować ostrożność i w okresie stosowania preparatu ograniczyć ilość pokarmów bogatych w witaminę A. Zalecane dzienne spożycie witaminy E w okresie ciąży i laktacji wynosi 12 j.m. co odpowiada 12 mg tokoferolu zawartego w preparacie. Nie należy stosować dużych dawek witaminy E ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa ich stosowania w okresie ciąży i laktacji. Stosowanie preparatu w okresie karmienia piersią możliwe wyłącznie po konsultacji z lekarzem i tylko na jego zalecenie. Witamina A i E przenika do mleka kobiecego. Nie zaleca się stosowania dużych dawek witaminy A i E w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Wchłanianie witaminy A i witaminy E z przewodu pokarmowego może ulec zmniejszeniu jeżeli równolegle stosowane są doustnie następujące leki: cholestyramina, kolestypol, neomycyna, olej mineralny (np. w preparatach przeczyszczających). Retinoidy stosowane np. w leczeniu trądziku (takie jak: izotretynoina lub etretynat) mogą nasilać działanie witaminy A. Witamina E może działać antagonistycznie w stosunku do witaminy K; należy unikać stosowania preparatu u osób przyjmujących doustne leki przeciwzakrzepowe lub estrogeny (np. doustne preparaty antykoncepcyjne), ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia krwotoków. U osób zdrowych witamina E nie wywołuje zmian krzepliwości krwi. Witamina E może zwiększać wchłanianie i wykorzystanie witaminy A, oraz chronić przed hiperwitaminozą A. Siarczan żelaza (związki żelaza stosowane są w leczeniu niedokrwistości) może zmniejszać działanie witaminy E; należy zachować kilkugodzinny odstęp pomiędzy przyjęciem obu leków.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jeżeli preparat stosowany jest zgodnie z zaleconym dawkowaniem działania niepożądane zwykle nie występują.